Ekonomi

Almanya sigorta başlangıcı geçerlidir

Murat Özdamar ve Muhammet Resuloğlu, bir okurumuzun Almanya'daki işe giriş tarihinin Türkiye'de de geçerli olup olmayacağına ilişkin sorduğu soruyu cevapladı.

Almanya sigorta başlangıcı geçerlidir
-

Soru: Ben 1987-1991 yılları arasında Almanya’da sigortalı çalıştım. 1993 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım. Ayrıca gelirken Almanya’da yatan sigorta paramı da topluca çektim. Para çeksem bile Almanya’daki işe giriş tarihim Türkiye’de geçerli olur mu, nasıl bir yol takip etmem gerekir. Türkiye’de 14 sene sigortalı ödemem var. Şu an 50 yaşındayım. Ne zaman emekli olabilirim?.

Cevap: Almanya ile Türkiye arasında sosyal sigorta anlaşması var ve anlaşmaya göre bir ülkedeki sigorta başlangıcı öteki ülkede de sigorta başlangıcı saylıyor. Almanya’daki sigortalı çalışma sürelerini borçlanmanız yani primini ödeyerek hizmet kazanmanız halinde sigortalılık başlangıcınız 1987 olarak dikkate alınacaktır. Yapacağınız yurtdışı borçlanma primi dahil en az 5375 gün prim ödemeniz koşuluyla 50 yaşında emekli olursunuz. Ayrıca yurtdışı borçlanması yapmayıp birleşik hizmet üzerinden Türkiye prim gününe oranlı sözleşme maaşı almanız da mümkün ama bu maaş borçlanma yaparak alacağınız maaşa göre daha düşük olur.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.