Kadın - Aile

Aman dikkat! Çocuğunuz kendi kendine mi konuşuyor?

Çocuğunuz oyun oynarken, yolda yürürken hatta uykuya geçiş sırasında kendi kendine konuşuyor mu? Bu durum bir hastalık belirtisi mi? İşte, merak ettiğiniz soruların yanıtı…

Aman dikkat! Çocuğunuz kendi kendine mi konuşuyor?
-

Anne-baba olarak çocuklarımıza iyi bakmak kadar onları iyi gözlemlememiz de son derece önemli. Kendi ayakları üzerlerinde durmaları için onları yüreklendirirken; onlara belli etmeden bir elimiz hep sırtlarında olmalı. Onlar kendi kendilerine oynadıklarını düşünürken biz belli etmeden her hareketlerini takip etmeliyiz. Ama unutmayın, belli etmeden! Onları sürekli izlediğimizi evlatlarımıza fark ettirirsek bu kez de farklı sorunlara yol açmış oluruz.

Kendi kendine neden konuşuyor?

Çocuğunuz tek başına oyun oynarken, elinizden tutmuş parka yürürken kendi kendine konuşuyor mu? Ama merak etmeyin, bu çocuklarınızın psikolojik sorunları olduğunu göstermiyor. Aksine bu durum evladınızın çok zeki bir çocuk olduğunun ispatı. Elbette, bu zeka iyi bir eğitimle taçlandırılmalı. Bunun içinse anne-babaya büyük görev düşüyor.

Kesinlikle kınamayın

Uzmanlar kendi kendine konuşma alışkanlığının küçük çocuklarda dil gelişimine katkı sağladığının altını çiziyor. Ayrıca çocuklar bu şekilde davranışlarını da geliştiriyor. Evladınız kendi kendine konuşuyor diye onu asla kınamayın. Hatta mümkünse bu davranışı hakkında yanında konuşmayın. Bazı çocuklar kendi kendilerine konuşup oynarken yetişkinlerin onları izlemesinden rahatsız olur. Utanan çocuk kabuğuna çekilir ve siz bilmeden onun gelişimini sekteye uğratmış olursunuz.

Kendi kendine konuşmanın çocuklara yararları:

Sorunları çözme konusunda daha başarılı oluyorlar. Bu durum tüm hayatlarını olumlu anlamda etkiliyor.

İletişim kurma yetenekleri gelişiyor.

Kendi kendine konuşan çocuğun dil gelişi olumlu anlamda etkilenir. Bu tip çocukların kelime dağarcıkları daha geniştir.

Çocuk oyun oynarken konuşarak analitik düşünmeyi öğrenir.

Bu durum çocukların öğrenme kapasitelerini artırır.

Kendi kendine konuşan çocuklar bir şeyleri öğrenmek için bu yöntemle kendilerini teşvik etmiş olur.

Yaşıtlarına göre daha meraklı olan bu tip çocuklar çevrelerinde olup biteni iyi gözlemler, hiçbir detayı kaçırmazlar.

Uzmanla görüşmek önemli

Kendi kendine konuşan, hayallerini, planlarını henüz 2,5-3 yaşında çevresine yansıtan, yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya çalışan bir evladınız varsa mutlaka bir uzmanla görüşmelisiniz. Bu şekilde evladınızın geleceği için onu daha iyi yönlendirebilirsiniz. Yaşıtlarına göre zeka seviyeleri önde olan çocuklar iyi yetiştirildiklerinde geleceğin başarılı isimleri arasında yer alabilirler. Ancak çocukların bu göstergeleri önemsenmez, üzerinde durulmazsa zaman içinde çocuk yeteneklerini törpüleyecektir.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.