Dünya

Amerikan çizgi filmleri sapkınlık pompalıyor.. “Rekor” düzeye ulaştı!..

Sapkınlık pompalayıcısı ABD, çocukları zehirlemek için elinden geleni yapıyor. ABD menşeli çizgi filmlerde eşcinsel karakterler artırıldığı belirtilirken, yayınlanan bir raporda söz konusu karakterlerin "rekor seviyeye" ulaştığı kaydedildi.

Amerikan çizgi filmleri sapkınlık pompalıyor.. “Rekor” düzeye ulaştı!..
-

Amerika’da 1990’lardan beri devam etmekte olan “Arthur” adlı çizgi filmde, eşcinsel evlilik sahnesi gösterildi. Yayınlanan bir rapor ise Amerikan programlarında eşcinsel nüfuzun ulaştığı boyutu gözler önüne serdi.

Amerikan medyası: “Çizgi filmde eşcinsel evlilik göstermek hayranlık verici”

Amerikan Kamu yayıncılığının çocuklar için olanında (PBS Kids) yayınlanan çizgi filmin baş karakteri Arthur’un öğretmenine eşcinsel evlilik yaptırılması, Amerikan medyasında “dokunaklı” bulunup methiyeler ile karşılandı.

Bölümde sapık evlilik, “farklı” veya “gelenek dışı” gösterilmek yerine sıradan bir şeymiş gibi yansıtılıp “diğer herhangi bir mutlu evlilikmiş gibi kutlamaya layık” bir şey olarak sunuldu.

Çok uzun süreli bir çizgi film olması hasebiyle birçok izleyicinin çocukluğuna ve hayatının belli dönemlerine damga vurup iz bırakan yapımdaki bu sahne, fanlarını da etkiledi. Sosyal medyada gördükleri sahneden ötürü duydukları memnuniyeti yansıtan paylaşımlarda bulundular.

Amerikan medyasından Vox, yapımın irtikâp ettiği bu melaneti “hayranlık verici” diyerek yorumladı. Ayrıca çizgi filmde ilk defa bunun yapılmadığını, 2005’te de Arthur’un lezbiyen tavşan arkadaşları olduğunu gösteren bir bölüm yayınlandığını hatırlattı.

Haberde ayrıca, “çocukların televizyon dünyasında eşcinsel karakterler giderek daha az aykırı oluncaya dek bu tip sahnelerin haber teşkil etmeye muhtemelen devam edeceği” söylenerek çizgi filmler üzerinden eşcinsellik propagandasının sürdürülmesi gerektiği mesajı verildi.

22. sezonunu yayınlamakta olan çizgi filmin pek çok Türkçe seslendirme bölümü de bulunuyor.

Amerikan televizyon programlarında eşcinsel karakterler “rekor” düzeye ulaştı

Pazarlama baş direktörü Maria Vera Whelan, “PBS Kids programlarının ülke boyunca toplulukların farklılıklarını yansıtmak için tasarlandığını” söyleyip, “Biz PBS Kids’e her gün bakan çocukların hayatlarında yetişkinlerin geniş bir düzenini yansıtmanın önemli olduğuna inanıyoruz” sözlerini kullandı.

Bu arada bir başka çizgi film olan, Cartoon Network serilerinden “Adventure Time” (Macera Zamanı) adlı çizgi filmde de lezbiyen öpüşme sahnesiyle eşcinsellik çocuklara sunulmuştu. Cartoon Network serilerinden “Steven Universe” adlı yapımda da eşcinsel evlilik sahnesine yer verilmişti.

The New York Times’in konuyla alakalı yaptığı haberde, 2018-2019 televizyon karakterlerini ele alan bir rapora da yer verildi. Mevzubahis raporda karakterlerin %8.8’inin eşcinsel olduğu tespiti paylaşılarak bunun “rekor” bir oran olduğunun altı çizildi.

Raporda, televizyonun en çok izlendiği saatlerde yayınlanan 111 programda yer alan 857 karakterden 75’inin eşcinsel olduğu belirtilip, bunun 2017 yılındaki 58 sayısı üstüne 17 karakter kadar bir artışı gösterdiği tebarüz ettirildi.

Eşcinsel karakterlerin çizgi filmlere git gide nüfuz ve istila etmeye başlaması, yurt dışından getirilip burada gösterilecek yayınlarda ne denli titiz davranılması gerektiğini, ayrıca “yerli ve milli” yapım ile bilhassa çizgi filmlere ihtiyaç olduğunu ciddi bir mesele olarak gözler önüne serdi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.