Okur Postası

Amerikan kurnazlığı!

Gazetemiz okurlarından Süleyman Alp, "Amerikan kurnazlığı!" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Amerikan kurnazlığı!
-

Süleyman Alp/İstanbul

Kurnaz Amerika yine düşmüş yollara, birilerine demokrasi getirme derdinde. Akdeniz’de kazan kaynıyor ve büyük ülkelerin bütün savaş ve uçak gemileri hazırda bekliyor. Akdeniz’den çıkarılacak enerji Avrupa’nın 200 yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitede ve herkes pastadan payını almak istiyor. İsrail, Amerika, Güney Kıbrıs ve dolayısı ile Yunanistan anlaşmaya vardılar, şeytan üçgeni kuruldu. İngiltere garantörlük hakkından, Fransa ve İtalya ise hani bana hani bana hakkından dolayı orada. Türkiye’ye ise; burnumuzun dibinde olan açık denizlerde enerji aramalarına “sen işe karışma, burada petrol ve gaz araması yapma” diyorlar. Biz çıkarır, sana uygun fiyattan satarız mantığını yıllarca yedik ya, yine yeriz sanıyorlar.” Araba yapmayın, uçak yapmayın, tank yapmayın, hiçbir şey yapmayın, biz size ucuza satarız. Hem fabrika maliyetleri ve üretim maliyetleri çok yüksek, niye uğraşıyorsunuz?”

Yunanistan Dedeağaç’a, tam burnumuzun dibine askeri tatbikat adı altında 2.700 ağır askeri araç ve askeri personel sevk etti. Akdeniz’de ağır askeri silahlar pusuya yatmış çoklu devletler çirkin planlarını gerçekleştirmek için pusuda bekliyorlar. 

İşin ilginci tam bu sırada bize yapılan baskı, “Uzun menzilli hava savunma sistemi olan S400 füzelerini almayın.” Bizde doğal olarak şunu sorarız, “Senin Türkiye üzerinde ne planların var ki, yaklaşık 600 km menzilli son teknoloji S400 hava savunma sistemini almamızı istemiyorsun? Yoksa senin Tomahawk seyir (havada rota değiştirebilen ve hedefi çoklu destek sistemi ile tanımlayan) saldırı füzelerin için biçilmiş bir savunma sistemi olduğundan mı yoksa F16- F 35 uçaklarını ördek gibi avladığından mı? Peki şimdiye kadar, niçin Patriot füzelerini satmadılar bize? S400’ler karşısında eski teknoloji de olsa, zamanında niçin satmadınız bunları bize? Ya da S400’lere karşın, daha düşük menzilli olan S300’leri almaya niyetlenseydik, bu kadar yaygara kopacak mıydı? NATO silahları ile entegre olması sorunu da ayrı bir bahane zaten. Bu karmaşa da, bazı aklı evveller ve batıya şirin gözükmek isteyen tipler ise; “Aman nedir ki bu S400 için Amerika’yı karşımıza almayalım, erteleyelim gitsin” diyor.

İşin özü; Türkiye, batıdan bağımsız kararlar aldıkça, batı dünyası iyice çığırından çıkmaya devam edecek. Kendi ayakları üzerinde duran güçlü bir Türkiye olmamızı hiçbir zaman istemiyorlar ve bunu asla kabullenemeyecekler. Bu konuda, batının ve Amerika’nın, eski dirayetsiz yöneticileri çok özledikleri aşikâr. Ancak Amerika’nın son hamleleri ister blöf olsun ister reel hazırlıkların bir göstergesi olsun, Türk ordusu her zaman her türlü saldırıya cevap verecek güçtedir, Allah’ın izniyle. Osmanlı Devleti’nin yıkılma sebeplerinden biri de silah ve teçhizat açısından güçsüz kalmasıydı ve aynı oyun yine sergilenmek isteniyor.  Zengin işadamlarımız, sanayiye yönelmek, silah, teknoloji, otomotiv, yazılım gibi işler yapmak yerine; kolay para kazanma amacıyla müteahhitlik yapıp, hemen her metrekareye çılgınlar gibi bina dikmeye, AVM yapmaya devam ederlerse ülkemizin sonu da pek iç açıcı olmaz, Allah korusun. Çünkü her şey devlet eli ile yapılmaz, özel müteşebbis de bu işlere el atmalı. Bir hesap makinesini dahi üretmediğimizin ve dışa bağımlılığımızın farkına varalım. Siyasetçilerimizin, iş dünyamızın ve toplumun hemen her kesiminin, ülkenin sorunlarını görmezden gelmemesi gerekir. Bireysel çıkarlardan ve şahsi hesaplardan kurtulup, daha büyük planlar, projeler yapmanın, ülkeyi daha ileriye taşımanın vakti gelmedi mi? Vakit çok geç olmadan…

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.