Tarih

Ankara'da bugün (29 Mayıs 2018 Salı) iftar akşam ezanı kaçta

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar Ankara iftar ve sahur vaktini merak etmiyor değil. İAnkara'da bugün (29 Mayıs 2018 Salı) akşam ezanı yani Ankara için iftar vakti Diyanet 2018 imsakiyesine göre 20:15 olarak görünürken, imsak vakti ise 03:27 olarak 2018 Ankara imsakiyesinde yer alıyor.

Ankara'da bugün (29 Mayıs 2018 Salı) iftar akşam ezanı kaçta
-

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar Ankara iftar ve sahur vaktini merak etmiyor değil. İAnkara'da bugün (29 Mayıs 2018 Salı) akşam ezanı yani Ankara için iftar vakti Diyanet 2018 imsakiyesine göre 20:15 olarak görünürken, imsak vakti ise 03:27 olarak 2018 Ankara imsakiyesinde yer alıyor.

Müslümanlar İslam’ın beş şartından biri olan oruç tutmanın hazzını yaşıyor. Ayların sultanı olarak bilinen Kur’an ayı ramazan evlerimize huzur vermeye devam ediyor İftar ve sahur vakitlerini merak eden vatandaşlar Diyanet’in hazırladığı 2018 il il ramazan imsakiyesine bakıyor. Bugün (29 Mayıs 2018 Salı) Ankara için imsak 03:27'de başlarken İstanbul için oruç açma vakti ne zaman sorusunun cevabı ise Ankara için iftar vakti ise 20:15'te İstanbullular oruçlarını açış saati olacak.

1.5 milyar Müslüman coğrafyası ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşamakta. Kur’an’ın indirildiği ay da olarak bilinen ramazan ayı içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi bulunmakta. İslam’ın şartlarından biri olan oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız Diyanet tarafından açıklanan 2018 imsakiyeye bakarak merak ettiği Ankara sahur ve iftar vakitlerini kolaylıkla görebilmekte. Diyanet tarafından açıklanan 2018 ramazan imsakiyesi oruç tutan vatandaşların en çok merak ettiği imsak vakitlerini sizlerle paylaşıyoruz. 29 Mayıs 2018 Salı Ankara için sahur ve iftar vaktini merak eden vatandaşların merakını giderelim. İstanbul iftar ve sahur vakti ne zaman sorusunun cevabı. Diyanet’in hazırladığı 2018 ramazan imsakiyesinde 29 Mayıs Salı Ankara için imsak vakti saati 03:27’de başlarken, Ankara için bugün iftar vakti ne zaman sorusunun cevabı ise 20:15 olarak görünüyor.

Diyanetin İstanbul için hazırladığı 29 Mayıs 2018 Salı günkü imsakiyede öğlen ezanı 12.52, ikinci ezanı 16.47’de olurken, Ankara için akşam ezan vakti ise 20:15’tir bu saat aynı zamanda İstanbul için iftar vaktidir. Ankara için yatsı ezanı ise 21.57’dir.

Sahur vakti nedir?

Sahur, seher vaktinde yenen yemeğin adıdır. Dini tabir olarak, oruç tutacak kisenin geceleyin kalkıp yemek yemesine sahur denmiştir. Sahur vakti geceyarısının sonunda ikinci fecrin doğmasına kadardır. Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sahurla alakalı şunları söylemiştir “Sahura kalkınız, zira ahurda bereket vardır”

İmsak vakti nedir?

imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

İftar vakti ise oruç açma zamanını ifade eder.

Fıtır sadakası (fitre), insanın yaradılışına bir şükür olmak üzere sevab kazanmak kasdıyla verdiği sadaka demektir. O halde soru şu Fitre ne zaman ve kime verilmeli? O vakit işte cevabı. 

Fitre, Ramazan bayramının birinci günü sabahı, fecrin doğuşundan itibaren vâcib olur. Fitreyi vermenin müstehab olan şekli ise, fecrin doğuşundan itibaren namazdan çıkmadan önce fakirlere verilmesidir. Fakat fitrenin bayramdan birkaç gün, hatta birkaç ay önceden verilmesinde de bir beis yoktur. Böylece fakirlerin bayram ihtiyaçlarını önceden karşılamaları, noksanlarını telâfi etmeleri sağlanmış olur.

Diyanet 2018 yılı fitre miktarını 19 TL olarak açıkladı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.