Ekonomi

Anlaşmalar sağlandı! Türkiye’den 2 ülkeye tıbbi hibe

Dünyayı sarsan ölümcül koronavirüs salgınına karşı gerekli tedbirleri daha salgın yayılmadan alan ülke olan Türkiye, KKTC ve İran’a tıbbi hibe yapacak.

Anlaşmalar sağlandı! Türkiye’den 2 ülkeye tıbbi hibe
-

Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) seferberliği döneminde yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve komşu ülke İran’a tıbbi hibede bulunacak.

İlaç da hibe edilecek

Hükümetler arası imzalanan sağlık hibesi anlaşmaları, Türkiye’nin korona virüsle mücadele için ihtiyaç bildiren ülkelere hijyen maskesi, tulum, önlük, gözlük, hassas N95 maske ve ilaç hibe edilmesi sağlanacak.

Anlaşmalar bugün yürürlüğe girdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti’yle imzalanmış bulunan anlaşmalar, Resmi Gazete’de bugün yayınlanarak yürürlüğe girdi. Komşu İran’a bin adet tanı kiti 4 bin 715 adet tulum, 20 bin adet önlük, 2 bin 4 adet gözlük, 4 bin adet N95 maske ve 78 bin 3 katlı maske ulaştırılacak.

KKTC’ye aşı ve serum malzemesi de verilecek

Yavru vatan KKTC’ye de, 20 bin adet tıbbi maske, 100 adet koruyucu elbise, 3 bin adet N95 maske veya benzeri maske ile 100 koruyucu gözlük verilecek. KKTC’ye, anlaşma metninde belirtilen miktarlarda da, aşı ve serum verilmesi de sağlanacak. Türkiye olarak, hibe anlaşmalarına ilişkin metinlerde, “Dostluk ve iyi niyet jesti olarak gerçekleştirilmektedir.” ifadesine yer veriliyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.