Emlak

Antalya 8.5 milyarlık yatırımla New york’a kafa tutacak

Türkiye’nin turizm kenti Antalya, yatırımcıların ilgisini çekecek dev projelere ev sahipliği yapıyor.

Antalya 8.5 milyarlık yatırımla New york’a kafa tutacak
-

Mega projelerin start verildiği şehrin gelişime dönük planların masaya yatırıldığı Gelişen Kentler Zirvesi’nde gayrimenkul yatırımcılarından işletmecilere, turizmcilerden finans dünyasına geniş bir alanda, bölgenin kalkınmasına dönük mesajlar öne çıktı. Büyükşehir’in tüm teknik detaylarını hazırladığı 10’un üzerinde projenin bitmesiyle Antalya’nın 10 yıl içinde Newyork’a kafa tutacak seviyeye gelmesi bekleniyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Küresel projelerle Antalya’nın taşı toprağı değerlenecek. 

Meselenin kaynağı çok açık bellidir, dünya çapında iddialı işler yaparsanız, bir vizyon ortaya koyarsanız, küresel talebi karşılayacak projeler yaparsanız, Antalya’nın taşı toprağı değerlenir. Antalya dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu gösterecek, en iddialı şehirlerinden biri olacak” dedi.

Gayrimenkul sektörünün her geçen gün geliştiğine vurgu yapan GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, özellikle son yıllarda artan kamu ve özel sektör yatırımları ve dünya ölçeğindeki mega projelerle sektörün büyük bir ivme kazandığına dikkati çekti. Kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu da söyleyen Yetgin, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için yapılaşma tercihleriyle, tarihi ve kentsel doku gözetilerek konunun bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ifade etti ve akıllı kentsel dönüşüm ve sürdürülebilir bir yaşam planlanmasına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, Antalya’nın bu alandaki en güzel örnek olduğunu dile getirdi.

MİLYARLIK YATIRIMLAR

Antalya’nın şaha kalkmasında büyük rol oynaması beklenen kruvaziyer ve yat limanı projesinin yıllık 122 milyon lira gelir getirmesi bekleniyor. Ayrıca Antalya’ya kurulacak film platosu projesi kapsamında tema park alanına 665 milyon lira, film stüdyo alanına 180 milyon liralık yatırım yapılacak. Film stüdyoları ve platolarında 10 bin kişinin istihdam edilmesi planlanırken, platonun ciro üzerinden beş yılda 210 milyon lira gelir getirmesi bekleniyor. Belediyenin teknik ekibi, doğal yaşam alanından da yine beş yılda 500 milyon liralık gelir geleceğini hesaplıyor. Antalya’yı bir seyir terası gibi tepeden seyretme imkânı sunacak Tünektepe ve teleferik projesine de 140 milyon liralık yatırım yapılacak.
Yine Antalya’nın çehresini değiştirecek Kepez-Santral Bölgesi’nde, SUR Yapı imzasıyla 19 bin bağımsız birimin yer aldığı, ada bazlı kentsel dönüşümün dev bir örneği ile yeni bir şehir inşa ediliyor. Bu projenin değeri ise 8 milyar lira.

DİNAMİKLİK İÇİN BUNLAR ŞART

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, bu yılı 1 milyon 400 bin adetlik rekor konut satışıyla tamamlamayı öngördüklerini belirterek, dinamikliğin devamlılığı için sektör adına şu talepleri sıraladı:

-Sektörümüzde 30 Eylül’de süresi dolan vergisel teşviklerin devam etmesini istiyoruz.

-Kamu kurumları ve yerel yönetimlerle işbirliğini daha da güçlendireceğiz. Ortak amacımız, gayrimenkul sektörünün büyümesine, güçlenmesine ve ülkemizin daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasına katkı sağlamaktır.

NEDEN Antalya?

- Çünkü Antalya, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden birisi.

- İnşaat ruhsatlarında Bursa’dan sonra 5’inci sırada.

-Konut satışında 4’üncü sırada.

-Yabancılara yılda 4-5 bin konut satılıyor,

-Dünyadaki diğer turizm merkezlerine göre mülk fiyatları çok uygun

-Antalya Kepez bölgesinin kira amortisman süresi 14 yıl.

 

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.