Otomotiv

Araçları virüsten uzak tutmanın yolları

Koronavirüse karşı kişisel hijyenin yanında otomobillerimizin temizliği de büyük önem taşıyor. Düzgün bir araç temizliğinin 20-25 dakika sürdüğünü belirten uzmanlar, temizliğin 15 günde bir tekrarlanması gerektiğini de belirtti.

Araçları virüsten uzak tutmanın yolları
-

Küresel olarak dünyayı etkisi altına alan coronavirüs (Covid-19)’e karşı önlemler, gerek ulusal gerekse uluslararası çapta artırılıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölümlere yol açan Covid-19 salgınının önüne geçilebilmesi için kişisel hijyen ve sosyal mesafe önemli rol oynuyor.

Uyarılara uyun

Ellerin sık sık ve en az 20 saniye yıkanması, ellerimizi ağız, burun ve gözlerimizden uzak tutmak ile sosyal izolasyon yeni tip coronavirüsün yayılmasını engelleyebilmek adına önemli adımlar. Her ne kadar “Zorunda kalmadıkça evden çıkmayın!” uyarıları uzmanlar ve hükümet yetkilileri tarafından yapılsa da bazı durumlarda vatandaşlar dışarı çıkmak zorunda kalabiliyor. Dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlar da imkânları doğrultusunda toplu taşımadan kaçınarak özel araçları ile yolculuk etme yoluna gidiyor. Peki bu süreçte özel araçlarımızı ne kadar virüsten uzak tutabiliyoruz? İşte uzman gözüyle araçları bakterilerden arındırmanın yolları:

Ürünleri dikkatli seçin

Kullanılacak ürünlerin önemine dikkat çeken uzmanlar, ‘’Araçların içerisinde koltuklar, taban, tavan, kapı içleri, döşemeler hepsi kirlenmiş oluyor. Bunların antibakteriyel temizlik ürünleriyle ilk önce fırçalarla, süngerlerle, bu işe uygun olan malzemelerle temizleyerek adeta köpük köpük yıkanması gerekiyor. Daha sonra kirli suyu vakum aletleriyle çekilmeli. Bu işlem araba iyice temizlenene kadar devam etmeli. Daha sonra ısı jeneratörleriyle araçların içleri kurutulmalı. Kullanılan ürünler ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı hidrojen peroksit ve gümüş iyonları içeren çok kuvvetli dezenfektan olmalı. Aracın döşemelerine, tabanına, tavanına, ön göğse, kapı içlerine, ellerin temas ettiği bütün noktalara iyice sıkılmalı. 15 gün süreyle araçlarda dezenfeksiyon sağlanması mümkün oluyor.

Klimaların temizliği de önemli

Klimaların iç mekanizması rutubet ve nem oluşumuna uygun olduğundan, oluşabilecek rutubet ile nem bakteri, küf ve mantara zemin hazırlar. Ozon jeneratörleri kullanılarak bakteri ve mantarları ber taraf etmek mümkün." diyor.

15 günde bir tekrarlayın

Uzmanlar, aklı başında bir araç temizliği ve dezenfeksiyon işleminin ortalama 20-25 dakika sürdüğünü belirterek, “Eğer klima temizliği de isteniyorsa 20-25 dakika fazladan zaman gerekiyor. Ayrıca bu temizlik işleminin araçlara 15 günde bir uygulanmasını tavsiye ediyoruz’’ önerisini dile getiriyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.