Dünya

Arazi anlaşmazlığında büyük gerilim! Her an çatışma çıkabilir

Irak’ta Kerkük’ün Segarani bölgesinde, Kürtler ile Araplar arasında arazi anlaşmazlığı yaşandığı, çatışma ihtimalinin büyük olduğu bildirildi.

Arazi anlaşmazlığında büyük gerilim! Her an çatışma çıkabilir
-

Bugün öğleden önce Kerkük’ün Segarani bölgesindeki Pelkani köyünde, Kürtler ile Araplar arasında arazi anlaşmazlığı yaşandığı, çatışma ihtimalinin büyük olduğu bildirildi. Bazı Arapların, Kürtlere ait birçok evi işgal ettiği öğrenildi.

Kerkük Asayiş Müdürlüğü, bugün öğleden önce Dubiz ilçesine bağlı Sergarani bölgesinde Kürtler ile Araplar arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle gerilim yaşandığını duyurdu.

Kürt-Arap çatışması çıkabilir

Gerilimin, Sergarani bölgesindeki Pelikani Köyüne yeşleştirilen Arapların, Kürtlerin evlerini işgal etmesiyle başladığı bildirildi.

Kaynaklar bölgede her an Kürt-Arap çatışmasının çıkabileceğini dikkat çekti.

Yaşanan olaylar hakkında bilgi veren Pelkani köyünden bir Kürt vatandaş, evlerinin dışarıdan getirilen Araplar tarafından işgal edildiğini, köye gelen silahlı gücün de çok sayıda Kürt vatandaşı gözaltına aldığını söyledi.

Olay nasıl gelişti?

Edinilen bilgiye göre bugün öğleden önce sayıları 200'ü bulan silahlı Arap, 50 araçla Pelkani köyüne gelerek, Kürtlere ait ev ve tarlalara el koymaya başladı.

Pelkan köyü sakinlerinin ise sopa ve taşlarla karşı koyduğu öğrenildi.

Sözkonusu ailelerin Saddam döneminde bölgeye yerleştirilen, daha sonra çıkarılan, Kerkük işgali ile Haşdi Şabi tarafından 2017'de yeniden bölgeye getirilen Araplar olduğu öğrenildi. 

Araplar bizim diyor

Kerkük Asayiş yöneticilerinden Îdrîs Refet, Kürtler ile Arap aileler arasında bazı arazilerin kime ait olduğuna dair çıkan tartışma nedeniyle gerginliğin yaşandığını belirtti.

Îdrîs Refet, bazı Arapların Sergeran bölgesindeki Kürtlere ait bir köye giderek köyü terk etmelerini, sözkonusu arazinin ve tarlaların kendisine ait olduğunu iddia ettiklerini söyledi.

Asayiş yöneticisi Îdrîs Refet, bölgede Arap-Kürt çatışmasının yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “Bu sorunun çözülmesi gerekiyor” dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.