İSLAM

Arefe günü okunacak dualar nelerdir? Arefe günü ihlas suresi okumanın fazileti nedir? İhlas suresi okunuşu

Arefe günü okunacak dualar nelerdir? sorusu vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Arefe günü dua etmek isteyen kişiler konuyu yakından takip ediyor. Mübarek Ramazan ayının son gününde müminler bol bol dua etmek istiyor. Arefe günü ihlas suresi okumanın fazileti nedir? Kuran-ı Kerim'de geçen bu sure arefe gününde birçok Müslüman tarafından okunuyor. Detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

Arefe günü okunacak dualar nelerdir? Arefe günü ihlas suresi okumanın fazileti nedir? İhlas suresi okunuşu
-

Arefe günü duaları hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişiler arama motorlarında yoğun olarak araştırma yapıyor. 23 Mayıs Cumartesi günü idrak edilecek olan arefe gününde vatandaşlar bol bol ibadet ve dua etmek istiyor. 11 ayın sultanı Ramazan'ı geride bırakmanı hüznü yaşanırken bir yanda bayrama erişmenin sevinci paylaşılıyor. Peki, Arefe günü okunacak dualar nelerdir? Arefe günü ihlas suresi okumanın fazileti nedir? Hadislerde arefe günü ihlas süresini okuyana çok büyük mükafatlar olduğu hadislerde bildirilmiştir. Haberimizin içerisinden arefe günü dualarına ulaşabilirsiniz.

Arefe günü okunacak dualar nelerdir?

Arefe gününün faziletine binaen Resulullah Sallallahü aleyhi ve Sellem buyurdular ki ‘ Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.’

Arefe bayramı ve geceleri mümkünse 1001 kere

‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’ İstigfar etmeli ve tesbih namazı kılmalıdır.

Resulullah (s.a.v) Arefe günü şu duayı okurdu:

‘Allahümmec’al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran’ Allah’ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah’ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır. Her kim bu duayı okursa büyük mükâfata nail olur.

Arefe günü İhlas suresi okumanın fazileti nedir?

Sevgili peygamberimizin hadis-i şerifinde arefe günü İhlas Suresi okunmasıyla ilgili "Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur. (Ebu-ş şeyh)" deniyor.

Yine başka bir hadis-i şerifte, arefe günü İhlas Suresi okunmasıyla ilgili "Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc),ona ne isterse verir." deniyor.

İhlas Suresi'nin faziletiyle ilgili ise bir hadis-i şerifte "İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.(Ebu-ş şeyh)" deniyor.

İhlas suresi okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul hüvellâhü ehad

2- Allâhüssamed

3- Lem yelid ve lem yûled

4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

İhlas suresi anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- De ki; O Allah bir tektir.

2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).

3- Doğurmadı ve doğurulmadı

4- O 'na bir denk de olmadı.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.