Aktüel

Artık protezle hissedebilecekler

Otobüste gördüğü protezli gençten etkilenen YTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Büyükşahin, uzvunu kaybetmiş insanlar için dokunma hissine sahip yapay deri üretti

Artık protezle hissedebilecekler
-

Otobüste gördüğü protezli gençten etkilenen Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Utku Büyükşahin, uzvunu kaybetmiş insanlar için dokunma hissine sahip yapay deri üretti.Büyükşahin’in geliştirdiği “özel” deriyle kaplanan protezler, uzvunu kaybetmiş kişiler tarafından dokunulduğunda hissedilebilecek.

PROJE İKİ AŞAMALI OLACAK

Ulusal ve uluslararası patent başvurularını yaptıkları sistem ile dokunma ve sıcaklık algılama özelliğine sahip yapay deri ürettiklerini ifade eden Büyükşahin, “Proje, iki aşamalı olarak uygulamaya konulmaktadır. Birinci aşama, cihaz ve robotlara yüksek çözünürlük ve hassasiyetli dokunma hissinin sağlanması ve bu kapsamda dokunma hissine sahip yapay derinin imalatı, ikinci aşama ise dokunma hissine sahip yapay derinin algıladığı dokunma duyusunun insan beynine aktarılması” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Utku Büyükşahin, protezleri dokunma hissine sahip yapay deriyle kaplayacaklarını dile getirerek, böylece derinin algıladığı dokunma duyusunun insan beynine aktarılmasıyla kişinin protezini kendi uzvu gibi hissetmesini sağlayacaklarını kaydetti.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.