Gündem

Askerlik ne zaman düşecek? Yeni askerlik sistemi tek tip askerlik bedelli askerlik son durum ne?

Yeni askerlik sistemine son durum bedelli askerlik, tek tip askerlik, yedek astsubay askerlikte son dakika gelişmesi var mı? Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Sorusu 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası en çok sorulan soruların başında gelmekte. Askerlik süresinin 6, 9 ve 12 aya bölünmesini içeren ve içinde bedelli askerlik, tek tip askerlik ve yedek astsubaylığı da içeren yeni askerlik sistemi son durum ne? Yeni askerlik bedelli askerlik, tek tip askerlik ne oldu? Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek son dakika askerlik bedelli, tek tip askerlik ne oldu? Hulusi Akar’dan son dakika yeni askerlik açıklaması. Askerlik ne zaman düşecek?

Askerlik ne zaman düşecek? Yeni askerlik sistemi tek tip askerlik bedelli askerlik son durum ne?
-

Yeni askerlik sistemine son durum bedelli askerlik, tek tip askerlik, yedek astsubay askerlikte son dakika gelişmesi var mı? Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Sorusu 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası en çok sorulan soruların başında gelmekte. Askerlik süresinin 6, 9 ve 12 aya bölünmesini içeren ve içinde bedelli askerlik, tek tip askerlik ve yedek astsubaylığı da içeren yeni askerlik sistemi son durum ne? Yeni askerlik bedelli askerlik, tek tip askerlik ne oldu? Hulusi Akar’dan son dakika yeni askerlik açıklaması. Askerlik ne zaman düşecek?

Yeni askerlik son dakika. 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi yeni askerlik sisteminin seçimlerden sonra Meclis gündemine gelecek konuların başında olduu açıklanmıştı. Yerel seçimleri bitti. Meclis toplantı ve çalışmalarına başladı. Ancak şaibeli İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesi ve İBB seçimlerinin yeniden yapılacak olması yeni askerlik, tek tip askerlik, bedelli askerlik, yedek astsubay askerliğin ne zaman yürürlüğe gireceğini merek ediyor. Yeni askerlik sistemine ilişkin son dakika açıklamayı Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar yaptı.

Yeni askerlik sistemini ne zaman çıkacak?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde TÜYAP'taki, IDEF'19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda yeni askerlik sisteminde gelinen gelişmelerle ilgili şunları söylemişti;"Bu çalışma mükemmel olsun diye hem gençlerimiz şahsi, mesleki gelişimlerini bir taraftan sağlarken diğer taraftan da Silahlı Kuvvetlerimizin artan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilmek bakımından iyi bir sistem, mükemmel bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu nedenle de bakanlıklarla, diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun bir koordinasyon, temas içindeyiz. Olayları her aşamasında ilave bazı görüşler, ilave bazı teklifler gelmekte. Onların çalışılmasından dolayı biraz gecikme oldu. Önümüzdeki günlerde en kısa zamanda, çok yoğun bir şekilde çalışılıyor, bunu tamamlayıp Cumhurbaşkanlığı makamına sunmak durumundayız. Buna gayret gösteriyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız."

Yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak

Öte yandan, 29 Nisan tarihli toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmalarla ilgili "Yeni askerlik sistemi çalışmaları kapsamında diğer bakanlıklarla sürdürülen koordineli çalışmalarda son aşamaya gelinmiştir. Amacımız özellikle gençlerimizi yakinen ilgilendiren bu konunun Sayın Cumhurbaşkanımızın onayını müteakip en kısa sürede yasalaşmasıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Yeni askerlik, tek tip, bedelli askerlik ne zaman olacak?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili sorulan soruların başında “Askerlik düşecek mi?” sorusu yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile birlikte eğitim farkı gözetmeksizin zorunlu askerlik 6 aya düşecek. İlk bir ay temel eğitim 5 ay ise zorunlu askerlik hizmeti olarak geçecek. Ancak 12 ay uzun dönem askerlik yapmak isteyenlerde ise üniversite mezunu olanlar yedek subay, lise ve ön lisans mezunları ise yedek astsubaylık yapabilecekler.

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar?

Yeni askerlik sisteminin getireceği bir diğer düzenleme ise kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi… Söz konusu düzenleme ile birlikte yaş farkı gözetmeksizin isteyen her Türk genci bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan 1 aylık zorunlu eğitim bedelli askerler için de geçerli olacak. Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.