Aktüel

Aşure kazanları Balkanlar’da birlik için kaynadı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Makedonya’nın başkenti Üsküp ve Kosova’nın başkenti Priştine’de geleneksel hale getirilen aşure şöleni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Aşure kazanları Balkanlar’da birlik için kaynadı
-

Üsküp Türk Çarşısı’ndaki tarihi Murat Paşa Camii’nin önünde yapılan Aşure Şöleni’ne Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, El Hilal Derneği Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicuddin Şehabi, Çayır Belediye Başkanı İzzet Meciti, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Üsküp Büyükelçiliği ve TİKA temsilcileri ile çok sayıda Üsküplü katıldı. Dağıtılan aşurelere vatandaşların yanı sıra, tarihi Türk Çarşısı’nı gezen yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi.

Yöresel ekiplerin halk oyunları gösterisiyle renklenen etkinlikte konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu coğrafya ile aramızda tarihi ve köklü bağlar bulunuyor. Biz bir vücut gibiyiz; vücudun herhangi bir organı rahatsız olunca vücut nasıl rahatsız oluyorsa bizim durumumuz da böyledir” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile El Hilal Derneği Başkanı ve Üsküp Milletvekili Behicuddin Şehabi de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hayata geçirdiği sosyal etkinliklerle iki ülke arasındaki bağların daha da kuvvetlendiğini belirterek, Başkan Altepe’ye bu çalışmaları nedeniyle teşekkür etti.

Bu arada Kosova’nın başkenti Priştine’de de Fatih Camii önünde Kosovalılara, aşure ikram edildi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.