İSLAM

Ateistleri oracıkta imana getiren cevap! "Anne karnında nereye pislediniz?"

Merhum Timurtaş Hocaefendi, bir sohbetinde, İmam-ı Azam’ın atesitlere verdiği ve orada iman etmelerine vesile olduğu çarpıcı cevabı anlatmıştı.

-

 yeniakit.com.tr  Rahmetli vaiz, kürsülerin fatihi Timurtaş Uçar Hocaefendi, bir sohbetinde İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin ateistlere verdiği müthiş cevabı anlatmıştı.

Timurtaş Hocaefendi’nin sohbetine göre, ateistler Ebu Hanife’ye, öldükten sonra hesap verileceğini, bunun ardından hak edenlerin cennete, hak etmeyenlerin cehenneme gideceğini sorup, cennete gidenlerin istedikleri her şeyi yiyip içtikleri halde tuvalet ihtiyaçlarının olmayacağının akıl dışı olduğunu savundu. Bunun üzerine, İmam-ı Azam şu cevabı verdi:

“Kardeşler, size bunun cevabını vereceğim ama insan gibi dinleyin. Bunun cevabını daha ahirete gitmeden dünyadayken versem kabul etmem misiniz? Siz dünyaya gelmeden evvel, neredeydiniz? Annenizin karnından başka nerede olacaktınız? Peki annenizin karnında kaç ay kaldınız? Tam 9 ay... Az bir zaman değil. Peki ana rahminde bu 9 ay zaman içinde canlı mıydınız, cansız mı? Tabi canlı... Peki canlı kalmak için yiyip içmek şart mıdır, değil midir? Şarttır... Demek siz ana rahminde yemiş içmişsiniz öyle mi? Evet... Peki tuvaletiniz nereye çıkarıyordunuz?

Sohbetin devamında Timurtaş hoca, “Adamlar hiç düşünmemişler. Bak düşünmenin önemi... Ayet bunu anlatıyor yani. Hakikaten doğru, diyorlar, ana rahminde tuvalet olmaz. İmam-ı Azam diyor, ana rahminde tuvalet olmaz, cennette neden mümkün olmasın bu hadise? Hemen Ebu Hanife’nin önünde kelime-i şehadet getiriyor, iman ediyorlar. Demek ki Müslümanlar, dinsiz adamın evvela beyni işlememiştir. Nerede ateist, nerede bir dinsiz görürseniz bilin ki o adamın beyni durmuş, düşüncesi ölmüştür, tefekkür hayatı felç olmuştur.” ifadelerini kullanıyor.

Hocaefendi sözlerini şöyle noktalıyor:

Düşüneceksiniz! Demek ki Allah-u Teala, insanlara akıl nimetini ve düşünme kaabiliyetini asla boşa vermiş olamaz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.