Kadın - Aile

Ayaktaki nasırlardan kurtulmanın en kolay 5 yolu!

Ayaklardaki nasırlar ve topuklardaki derin çatlaklar bazen can sıkıcı olabiliyor. Peki, bunlardan kurtulmak mümkün mü?

Ayaktaki nasırlardan kurtulmanın en kolay 5 yolu!
-

Herkes pürüzsüz ayaklara sahip olmak ister. Ayak topuklarındaki çatlaklar ve nasırlar ayakların kötü görünmesinin yanı sıra çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Özellikle nasırlar temizlenmezse zaman içinde bu bölgelerin enfeksiyon kapması son derece doğaldır. Nasır tedavisi içinse ihtiyacınız olan her evde bulunan basit malzemeler.

1.Aspirin yöntemi

5-6 adet aspirini ezin ve az miktarda su ile macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu nasırlı bölgeye sürüp, ayağınızı güzelce sarın. Ayağınız yaklaşık 10 dakika böyle kaldıktan sonra bir ponza taşı ile macun sürdüğünüz bölgeleri törpüleyin. Son olarak ise ayaklarınızı ılık suyla yıkayıp, bir nemlendirici sürün. Şayet diyabet hastasıysanız bu yöntemi kullanmamanızda yarar var.

2. Karbonat yöntemi

İki yemek kaşığı karbonat ve bir miktar su ile macun hazırlayın. Bu macunu ayağınıza her akşam sürün. Ardından ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Birkaç hafta içinde ayaklarınız pürüzsüz hale gelecektir.

3. Papatya çayı

Bir litre sıcak suyun içerisine bir tutam papatya atıp, demlenmesini bekleyin. Ardından bu suyu bir tasa dökün. Çayın içerisine 10 damla kadar çay ağacı yağı damlatın. Su soğuyana kadar ayaklarınızı bu karışımda bekletin. Ardından ayaklarınızı ılık su ve sabunla yıkayın.

4. Nişasta yöntemi

Nasır canınızı fazlasıyla yakıyorsan yapmanız gereken bir miktar mısır nişastası almak. Her gece ayaklarınız kuru iken mısır nişastası ile ovalayın.

5. Sirke yöntemi

Bir pamuğu sirkeyle güzelce ıslatın. Ardından pamuğu nasırlarınızın üzerine bir bant ile yapıştırın. Gece boyunca sirkeli pamuğu ayağınızda tutmanız çok önemli.

Topuk çatlağından kurtulmak mümkün mü?

Shea / karite yağı ile ayaklarınıza her gece masaj yaparsanız topuğunuzdaki derin çatlaklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.