5. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

:::

İSLAM

Ayetel Kürsi ne zaman okunur? Ayetel Kürsinin fazileti nedir?

Ayetel kürsi faziletleri. Bakara Suresi’ndeki Allahü la ilahe illahüvel hayyel kayyum diye başlayan ayetin tamamına Ayetel Kürsi denir. Bu ayeti kelimeyi ihlas ve sami olarak okuyanın insan ve hayvan mada ve farz borçlarından başka günahları affolunur. Kısacası Ayetel Kürsiyi okuyanın duaları kabul olur. Peki Ayetel Kürsinin fazileti nedir? Ayetel Kürsi ne zaman okunur?

Ayetel Kürsi ne zaman okunur? Ayetel Kürsinin fazileti nedir?
-

Bakara Suresi’ndeki Allahü la ilahe illahüvel hayyel kayyum diye başlayan ayetin tamamına Ayetel Kürsi denir. Bu ayeti kelimeyi ihlas ve sami olarak okuyanın insan ve hayvan mada ve farz borçlarından başka günahları affolunur. Kısacası Ayetel Kürsiyi okuyanın duaları kabul olur. Peki Ayetel Kürsinin fazileti nedir? Ayetel Kürsi ne zaman okunur?

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) buyurdu k: “Her kim farz namazı bitirir bitirmez yerinden kalkmadan bir defa ayetel kürsiyi okuyup 33 kere sübhanallah, 33 kere Elhamdülullah, 33 kere Allahu ekber derse hepsi 33 olur. Bir kere de La ilale illallahu vahtehule şerike lehül mülkü velahül hamdü vehüve ala külli şeyin kadir dese Hak teala o kişinin günahlarını affeder.” 

Ayetel Kürsi ne zaman okunur?

"Ayetel Kürsi" ayetlerin seyyididir. Ayetel Kürsi her zaman ve her yerde okunabilir. Ayetel Kürsi bir ayet olduğu için namazda da okunabilir. Uyurken Ayetel Kürsi'yi okuyup yatmak iyidir. Her türlü şeytan ve cinlerin şerrinden Allah'a sığınarak bu ayet okunabilir.

Peygamber Efendimiz (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: ''Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi'yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.''

Özellikle Cuma günü ve mübarek günler, mübarek geceler Ayet el Kürsi okumanın fazileti çoktur. Cuma günü okunan Ayetel Kürsi ile dua edilirse dualarınız kabul görür. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder."

"Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi'yi okuyanın cennete girmesi için hiçbir engel yoktur." (Nesai)

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.