Medya

Bakanlık yalanlamıştı... Sözcü umudunu yoğurda bağladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, naylon poşetlerin ardından, yoğurt kabı, ekmeğin sarılı olduğu kağıt poşet ya da gazlı içecek kaplarından da ücret alacağına dair haberler, ilgili bakanlık tarafından yalanlandı. Buna rağmen Sözcü, halen CHP’lilerin sözcülüğünü yaparak aynı yalanı sürdürüyor.

Bakanlık yalanlamıştı... Sözcü umudunu yoğurda bağladı!
-

 yeniakit.com.tr  Dün muhalif basının servis ettiği bir haber gündeme bomba gibi düştü. İddiaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik” gereğince şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kese kağıtları, yoğurt kapları, cips kutuları, gazlı ve gazsız içeceklerin, maden sodalarının ambalajlarından ücret alınacaktı.

Bakanlık yalanladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Geri Kazanım Katılım Payı" ile ilgili haberlerin yer aldığı belirtildi.

Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının 29 Kasım 2018'de TBMM'deki tüm siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edildiği anımsatılarak, bu uygulamanın katılım payına tabi ürünleri piyasaya süren işletmeleri ilgilendiren bir uygulama olduğu vurgulandı.

Ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı bildirilen açıklamada, vatandaştan herhangi bir ücret alınmasının asla söz konusu olmadığı kaydedildi.

Açıklamada, 2005'ten beri ambalaj atıkları ile akü, pil, lastik, madeni yağlar, elektronik eşya gibi özel atıkların yönetimi konusunda Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşların faaliyet gösterdiği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

"Bakanlığımızca yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına rağmen bugüne kadar atık toplanmasında hedeflenen artış sağlanamamıştır. Bu nedenle, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklikle atıkların azaltılması ve geri dönüşümün sağlanabilmesi için bahse konu ürünleri üreten/ithal eden/piyasaya süren işletmelerden ürünün cinsine göre Geri Kazanım Katılım Payı tahsil edilecektir. Gelecek nesillere daha temiz, çevreci ve yaşanabilir şehirler bırakmak hedefiyle yürütülen bu çalışmayla atık yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanacak, israfın önüne geçilecektir."

Sözcü yalanında devam ediyor

Memleket muhaliflerinin ‘Sözcü’sü, söz konusu haber yalanlandığı halde algı oluşturmaya devam ediyor. Bugün verilen haberde, seçimlerden sonra yoğurt kabı, ekmeğin sarılı olduğu kağıt poşet ya da gazlı içecek kaplarından da ücret alınmaya başlanacağı iddia edildi.

Sözcü’nün haberi şu şekilde:

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.