Ekonomi

Balkanlar’da 50 milyar $’lık atak

İstanbul Havalimanı’nın birinci aşamasını tamamlayarak hizmete açılmasını sağlayan deneyimli Türk firmaları, yurtdışında da büyük projelere imza atıyor. Limak, Cengiz, Mapa ile TAV, İçtaş İnşaat, Karadağ’ın iki havaalanın yenilenme ve işletmesine talip oldu.

Balkanlar’da 50 milyar $’lık atak
-

Karayolu, havalimanı ve altyapı alanında önemli projelere imza atan Türk şirketleri, yurt dışında Türkiye’yi gururlandırıyor. Ortadoğu, Rusya, Afrika, Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren Türk şirketleri 50 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip Balkanlar’da yatırım atağına hız kesmeden devam ediyor. İstanbul Havalimanı’nı inşa eden Limak, Cengiz, Mapa ile TAV, İçtaş İnşaat Karadağ’ın iki havaalanın yenilenme ve işletmesine talip oldu.

2,5 milyon kapasiteli

Karadağ Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Osman Nurkoviç, iki havalimanı için gelen 25 tekliften beşinin Türk şirketleri olduğunu belirtti. Nurkoviç, “2,5 milyon yolcu kapasiteli havalimanlarımızı büyütmek istiyoruz. Kapasitesi her yıl yüzde 10 artıyor, on yılda iki katına çıkaracağız. Yaklaşık 200 milyon Euro yatırım planlıyoruz” dedi.

Karadağlı Bakan’dan Türkiye’ye özel davet

Bakan Nurkoviç, Karadağ-Türk İş Adamları Derneği (KATİAD) Başkanı Necmi Saykun ve beraberindeki heyete ülkesindeki yatırım fırsatlarını anlattı. Karadağ’da iki havalimanı bulunduğunu belirten Nurkoviç, “30 yıllık kiralama için ihaleye çıkıyoruz. Yenileme ve işletme. Havalimanlarını büyütmek istiyoruz. Havalimanlarımızın kapasitesi 2018 yılında 2.5 milyon yolcuydu. Her sene yüzde 10 artışı var. 10 sene sonra 2 katına çıkacağını bekliyoruz” diye konuştu.

Şu ana kadar 25 teklif geldiğini anlatan Nurkoviç, “Türkiye’den beş teklif var, TAV, Limak, Cengiz, Mapa, İçtaş” dedi. İki havalimanı için üç yılda 80 milyon euro yatırım öngörülüyor.

Cengiz İnşaat tecrübeli

İstanbul Havalimanı’nın inşasında yer alan Cengiz İnşaat, bugüne kadar yurt için ve yurt dışında birçok projeye imza attı. Uluslararası Kuveyt  Havalimanı Yolcu Destek terminalinin projelendirmesi ve anahtar teslimi yapılışını üstlenen Cengiz İnşaat, 2018 yılı Aralık ayında bu işi teslim etti. Cengiz İnşaat’ın Kuzey Irak, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan gibi birçok ülkede tamamladığı ve halen yapımını yürüttüğü projeler bulunuyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.