Eğitim

BAÜN’den Savunma Sanayiine Ar-Ge Projesi

Balıkesir Üniversitesinin ortağı olduğu, “İşbirlikçi Robotlar ile Otonom Keşif, Güdüm ve Seyrüsefer (ROBOTİM)” isimli AR-Ge projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından kabul edildi.

BAÜN’den Savunma  Sanayiine Ar-Ge Projesi
-

Robotim projesi ile birlikte toplam 17 Ar-Ge projesinin sözleşme imzaları, Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlenen törenle atıldı. Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ali Rıza Ekti’nin yürütücülüğünü yaptığı Robotim Projesi ile İHA ve İKA’ların eş güdümlü görev icrası için yapay zeka destekli bilişsel sürü yeteneği geliştirilmesi planlandı.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’un da katıldığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlenen imza töreninde, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu tür projelerin geliştirilmesinde işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş da, üniversite olarak her alanda milli ve yerli duruş göstererek değer üretme ilkesi ile çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “İmzalanan 17 proje arasında Balıkesir Üniversitesi olarak yer almak bizler için gurur verici. Üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.