Ekonomi

Bayramlıklarda ucuzluk rekabeti

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki bayram alışveriş adreslerinde hareketlilik başladı... Ramazan Bayramına sayılı günler kala büyük şehirlerdeki çarşı ve pazarlarda hareketlilik arttı. Hesaplı alışverişin adreslerinden İstanbul Mahmutpaşa, Ankara Ulus, İzmir Kemeraltı’nda tezgâhlar yeni ürünlerle dolup taşıyor.

Bayramlıklarda ucuzluk rekabeti
-

 Buğra Kardan 

İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde Ramazan Bayramı öncesinde çarşı ve pazarlar haftasonu vesilesiyle tıklım tıklım dolu. Zira tezgâhlarda her bütçeye uygun giyecekler; şeker, çikolata ve lokum çeşitleri yer alıyor.

En çok gömlek alınıyor

İstanbul’da daha çok dar ve orta gelirli ailelerin tercih ettiği Eminönü Mahmutpaşa’da gömleklere ve tişörtlere yoğun talep olduğu gözlendi. Çarşıda bu ürünler 10-15 liradan satışa sunulurken; etekler ve pantolonlar 20-25 liradan, ayakkabılar 30-35 liradan alıcı buluyor.

Şeker ve lokum fiyatları makul

Bayramlık ve ikramlık ürünlerle ön planda olan Mısır Çarşısı’nda dökme şekerin kilosu 10 liradan başlıyor. Çikolata kaplama şekerin kilosu minimum 10-15 liradan, lokumun 20-25 liradan fiyatlanıyor. Kahvenin ise 55 gramı 3 liraya, 1 kilosu 55 liraya müşterileriyle buluşuyor.

Çarşıya bereket geldi

Yaklaşan Ramazan Bayramı, Ankara’nın ticaret merkezlerinden Ulus’a da bereket getirdi. Semtteki dükkanların vitrinlerini süsleyen 20 liralık gömleklerin, 30 liralık pantolonların, 40 liralık ayakkabıların gördüğü rağbet esnafı mutlu ediyor. 

İzmirli esnaf da memnun

İzmir’in tarihi çarşısı Kemeraltı’nda hem tişört ve ayakkabı hem de çikolata ile şekerleme satışları tavan yaptı. Bayram arifesinde çarşıdaki hareketten memnun olan esnaf, “Ürünlerimizin kaliteli, fiyatlarımızın makul olması çok sayıda müşteri çekmemizin önünü açtı” mesajını verdi.

Giyimde yüzde 50’ye varan indirimler

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, Ramazan Bayramı öncesinde ürünlerinde yüzde 30-50 indirim kampanyası uygulayacaklarını açıkladı. Karakuş, kampanyadan umutlu olduklarını belirterek, “Bu indirimler sayesinde satışlarımızı önemli ölçüde arttıracağımız kanısındayız” diye ekledi.

Piyasalar canlanacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan Bayramı için yapılacak harcamaların piyasaları canlandıracağına işaret etti. “Esnafı bayram heyecanı sardı” diyen Palandöken, “İkramlıklar, giyim, kozmetik, seyahat ve ulaşım harcamaları için yapılan alışverişler başta olmak üzere bayramda piyasalarda büyük bir hareketlilik bekliyoruz” öngörüsünde bulundu. Palandöken, bayram alışverişlerinde mahalle esnafının tercih edilmesini önerdi.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.