4. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

00:00:00:00

İSLAM

Bebekler ne zaman sünnet ettirilmeli

Birçok ebeveynin merak ettiği sünnet konusunu sizler için derledik. Peki ama sünnet ne zaman yaptırılmalıdır? Sünnet hangi mevsimde yaptırılmalıdır? Bebekler ne zaman sünnet ettirilmeli? İşte detaylar...

Bebekler ne zaman sünnet ettirilmeli
-

Birçok ebeveynin merak ettiği sünnet konusunu sizler için derledik. Peki ama sünnet ne zaman yaptırılmalıdır? Sünnet hangi mevsimde yaptırılmalıdır? Bebekler ne zaman sünnet ettirilmeli? İşte detaylar...

Sünnet, erkek çocuklarında penisin uç kısmını kaplayan ve koruyan prepusyumun yani üst derinin cerrahi işlemlerle alınması işlemidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, yenidoğan dönemi dışındaki tüm sünnetlerin, genel anestezi  altında yapılmasının daha uygun olacağıdır. Yenidoğan dönemindeki sünnetler ise lokal anestezi altında gerçekleştirilmelidir. Ailelerin merak ettiği konulardan biri de sünnet için en uygun dönemin hangisi olduğudur. 

Sünnet, doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir. Ancak ameliyathane koşullarında ve cerrahi prensiplere uyularak gerçekleştirilmesi gerekir. 2 ile 4 yaş arasındaki erkek çocuklarda ise sünnet önerilmeyen bir operasyondur. Çünkü bu yaş aralığındaki çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başlarlar. Bu nedenle cinsel organlarıyla ilişkili cerrahi girişimlerde bulunmak çocukları olumsuz etkileyebilir. Genellikle doğumu takip eden süreçte bebek hastaneden çıkmadan önce veya ilk 1 ay içerisinde sünnetin yapılması önerilir.

Prensip olarak sünnet için ideal bir mevsim bulunmuyor. Özellikle yenidoğan döneminde yapılan sünnette böyle bir mevsimden söz etmek mümkün değil. Ancak 6 yaşından büyük bir çocuktan söz ediliyorsa genellikle akranlarının da sünnet olduğu yaz dönemi tercih ediliyor.

Bebeğin doğduğu günü 0 kabul edersek, yenidoğan süresi 0-28 gün olarak kabul ediliyor. Eğer bir problem yoksa, doğumdan sonraki 1’inci gün itibariyle sünnet yapılabiliyor. Ancak bazen yenidoğan sarılığı ya da solunum sıkıntıları gibi nedenlerle beklenebilir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.