Kadın - Aile

Bebeklerinizin gelişimi için ilk şart: Onlarla konuşun

Bebeklerin zeka gelişimi için onlarla bol bol konuşmak son derece kıymetli. Peki, ama neden?

Bebeklerinizin gelişimi için ilk şart: Onlarla konuşun
-

Kim istemez evladının zeki bir çocuk olmasını. Bebeğinizin zekası anne karnından itibaren gelişmeye başlar. Anne adayının kullandığı ilaçlar kadar bebekle konuşmak da son derece önemlidir. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde onunla konuşmaya devam ederseniz; evladınızın zeka gelişimi için harika bir yol izlemiş olursunuz.

Konuşmak önemli

40 yıldır bebek gelişimi ve konuşma ilişkisi üzerine sayısız çalışma yürütüldü, halen de yürütülüyor. Söz konusu deneylerin ortak sonucu ise anne ve babasıyla sık sık konuşan bebeklerin kelime dağarcıklarının yaşıtlarının çok önünde olduğu yönünde.

Sakinleşmesine yardım eder

Bebeğiniz henüz birkaç günlük bile olsa onunla sohbet edin. Nasıl mı? Çok kolay mesela ona "Annecim bak şimdi üzerini değişiyoruz. Görüyor musun badinin üzerinde bir ayıcık var" gibi günlük rutininiz hakkında onlarca cümle kurabilirsiniz. Evladınızla konuşmak onun zekasını artıracağı gibi sakinleşmesine de yardımcı olur. Minik bebekler anne ve babaları onlarla sohbet ederken daha mutlu olurlar. Çünkü ihtiyaçları olan sevgiyi bu yolla hissedebilirler. Elbette bebeklerinize sık sık sarılmak da onların arzu ettiği sevgi hissini onlara yansıtacaktır.

Yalnızca dil gelişimini etkilemiyor!

Ebeveynlerinin sık sık konuştuğu bebeklerin dil gelişimi yaşıtlarının çok çok önünde devam ediyor. Ayrıca ailelerinin sıklıkla konuştuğu bebekler ileriki dönemlerinde daha özgüvenli olurlar. Bu tip çocukların analiz yetenekleri de hızla gelişir. Uzmanlar ebeveynleriyle daha az diyalog yaşayan çocukların gelişim konusunda zorluk yaşadıklarının altını çiziyor.

Uzmanlar uyarıyor!

Bebeklerinizle, çocuklarınızla konuşmanız son derece kıymetli. Ancak onlarla konuşurken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Toplumumuzun çoğu çocuklarla konuşurken kelimelerini yumuşatır, çocuklar gibi telaffuzlarını değiştirirler. “Aman da aman ham yaparım ponçik palnaklarını” gibi ifadeler komik gibi görünse de bebeklerinize pek bir yararı yoktur. Siz ‘ham yaparım’ yerine ‘yerim’ deseniz de çocuğunuz mimiklerinize gülecektir. Halk arasında bir tabir vardır; “Çocuklar sünger gibidir” diye. Bunu aklınızdan kesinlikle çıkarmayın, siz ona ne verirseniz o edindiği bilgiyi emecektir. Elbette yavrunuz günü geldiğinde ise edindiği bilgiyi paylaşacaktır. Bu nedenle çocuklarınızla konuşurken kelimeleri doğru kullanmaya özen gösterin. Şayet bebeğiniz bir kelimeyi yanlış telaffuz ediyorsa; ona doğrusunu söyletmek için baskı yapmayın. Çünkü bebeğiniz konuşmasını zaman içinde geliştirecektir.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.