Yaşam

Belediyelerde corona virüse karşı tedbir mesaisi

Yurt genelinde Corona virüsün yayılma riskine karşı bakanlıkların aldıkları sıkı tedbirlere belediyelerinki de eklendi.

Belediyelerde corona virüse karşı tedbir mesaisi
-

 A. ENES BOYACI 

Başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere tüm belediyelerde vatandaşların sağlığını korumak ve kamu hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için yürürlüğe konulan tedbirler etkisini gösteriyor. Anadolu’dan bazı illerle, İstanbul’un gözde ilçelerinde uygulamaya konulan tedbirler ve başkanların mesajları ise şöyle:

Çankırı’ya solüsyonlu temizleme

Çankırı Belediyesi, Türkiye’de ilk corona virüs vakasının görülmesinin ardından aldığı önlemleri arttırdı. Dezenfekte çalışmaları kapsamında vatandaşın yoğun olarak bulunduğu alanlar, Sağlık Bakanlığından onaylı solüsyonlar ile temizlendi.

Sağlık Bakanına tebrik

Şehir içi toplu taşıma araçlarında ve belediye otobüslerinde dezenfeksiyon çalışmalarını sürdüren Çankırı Belediyesi, ilaçlama ağını genişletti. Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu toplu taşıma araçlarının yanı sıra şehir içi parklardaki oyun grupları, kameriyeler, banklar, spor aletleri ile belediye mezbaha kesim alanı, Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi atölyeleri, Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi, Tarihi Çamaşırhane Müzesi, Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, otobüs terminali, Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi ve belediye hizmet binası da dezenfekte edildi.

Belediyenin her katında virüse karşı alınacak önlemler hakkında bilgilendirme panoları oluşturduklarını belirten Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Tüm dünyayı sarsan virüsle ilgili Sağlık Bakanlığımız çok titiz bir çalışma yürüttü. Bizler de bu çalışmaya etkin bir mücadele ile yerelden destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Halkımızın da paniklemeden, hijyen kurallarına dikkat ederek sürece katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

Başakşehirliler bilinçlendiriliyor

Başakşehir Belediyesi, yeni tip Korona virüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında vatandaşın toplu bulunduğu yerlerde dezenfeksiyon çalışmalarına hız verirken, bireysel tedbirler konusunda da bilinçlendirme yönlü açıklamalar yapıyor.

Bu önerileri dikkate alın

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, tüm dünyada tedirginliğe ve ölümlere neden olan korona virüs tehdidine karşı kaymakamlık, emniyet müdürlüğü, ibadethaneler ile engelli araçlarında dezenfeksiyon çalışması yaptı. Önlem amaçlı dezenfekte çalışmasında kamu alanları başta olmak üzere, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu mekanlar, özel kıyafetli ve maskeli personeller tarafından püskürtme yöntemiyle ilaçlanarak detaylı bir şekilde dezenfekte edildi.

Sağlık İşleri Müdürlüğü yetkililerinden Ataner Bozkurtlar, Başakşehir Belediye Başkanlığı’nın kararı doğrultusunda gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, “Korona virüs tedbirleri kapsamında ilçemizde hem dezenfekte hem de bilinçlendirme çalışmaları yürütüyoruz. En önemli konulardan biri de vatandaşlarımızın kişisel tedbirlerini alması. Bu tedbirlerin başında da ellerimizi doğru ve etkili bir şekilde yıkamak geliyor. Ellerimizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla iyice yıkamalıyız. Öksürme ve hapşırmada ise tek kullanımlık mendiller tercih edilmeli. Kendisinde ateş fark eden vatandaşlarımız da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalılar. İlçe genelindeki dezenfekte çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” diye konuştu.

Beykoz Belediyesinden detaylı temizlik

Beykoz Belediyesi yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında kamu hizmet binaları, camiler, okullar ve kültür merkezlerinde genişletilmiş detaylı ilaçlama çalışmasını tüm hızıyla sürdürüyor.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs tehdidinin Türkiye’ye ulaşmasının ardından ülke genelinde tedbirler artırılırken Beykoz’da halkın ortak kullandığı alanlarda ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında, henüz Türkiye’de vaka görülmemişken Şubat ayı sonundan beri halkı bilgilendiren, belediye hizmet binalarına el dezenfektanları yerleştiren Beykoz Belediyesi kamu binaları ve halka açık alanlarda yürütülen genişletilmiş ilaçlama çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

Çalışma kapsamında Beykoz Belediyesi ana hizmet binası, Çavuşbaşı Ek Hizmet Binası, kaymakamlık, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, belediye hizmet araçları ve otobüs durakları ilaçlandı. Ayrıca ilçedeki merkezi camiler de cuma namazı öncesinde ilaçlanarak ibadete hazırlandı.

Özel kıyafetli personeller tarafından yapılan ilaçlama çalışmalarında kamu binalarında iç mekanlar, bürolar, salonlar, fuayeler, tuvaletler, bahçeler ve tüm ortak kullanım alanları etkili solüsyonlarla dezenfekte ediliyor. İlaçlama çalışmalarında kullanılan dezenfektanlar virüslerde etkili olurken halk sağlığına zarar vermiyor.

Sancaktepe’de COVID 19’a karşı topyekûn savaş

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) için ilçe genelinde yaklaşık 20 gündür çalışmalarını aralıksız sürdüren Sancaktepe Belediyesi vatandaş ve personele yönelik bilgilendirme çalışmaları ile hijyen önlemlerini arttırdı.

Koronovirüse karşı alınan önlemler kapsamında ilk olarak virüsle ilgili doğru bilgilendirme için merkezi noktalara, büyük caddelere, meydanlara, duraklara Led ekranlara koronovirüsle ilgili uyarı ve tedbirleri içeren bilgilendirme afişleri asıldı. Ülkede ya da ilçede virüs görülmesi halinde halk arasında korku ve paniğin oluşmaması için koronovirüsü anlatan el broşürleri hazırlanarak kurum içerisinde ve muhtarlıklarda dağıtılmaya başlandı. Bunun dışında vatandaşı bilinçlendirme adına konu ile alakalı Resmi Sosyal Medya hesapları daha etkin kullanılmaya başlandı.

Sancaktepe Belediyesi tarafından ayrıca hizmet binasına gelen vatandaşların yoğun olduğu noktalara, koridorlara ve WC’lere hijyen sağlamada kolaylık sunan el dezenfektanları yerleştirildi. Kuruma monte edilen el dezenfektanlarını sayısı artırıldı.

Belediye için alınan tedbirlerin dışında özellikle okulların ve kamu kurumlarının lavaboları günlük düzenli şekilde Sancaktepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilaçlanarak dezenfekte ediliyor.

BİTLİS’te Van Gölü suyuyla tedbir

Bitlis Belediyesi itfaiye ekipleri korona virüsü tedbirleri kapsamında çarşı merkezini Van Gölü suyu ile yıkadı. Sabah saatlerinde Tatvan’da bulunan feribot işletmesine giden itfaiye ekipleri Van Gölü’nden çektikleri suyla vatandaşların yoğun olarak kullandıkları cadde ve sokaklarda yıkama çalışması yaptı.

Herkes müsterih olsun

Bitlis’te korona virüsü önlemleri kapsamında cadde ve sokaklar belediye ekipleri tarafından, yıllar öncede dezenfekte çalışmalarında kullanılan Van Gölü’nün sodalı suyuyla yıkanıyor. Türkiye’de korona virüsü vakalarının tespit edilmesinin ardından ülke genelinde tedbir amaçlı yoğun bir çalışma başlatıldı. Bitlis’te ise cadde ve sokaklar belediye ekipleri tarafından Van Gölü’nden getirilen sodalı suyla yıkanarak dezenfekte ediliyor.

Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Aslan, yıllardan beri dezenfekte amaçlı kullanılan Van Gölü suyunun da bu konuda etkili olacağına uzmanlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda karar verdiklerini belirterek, “Yaklaşık 3 ay önce Çin’in Wuhan kentinden başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü bir pandemi ilan etti. Pandemi ilanından sonra Türkiye’nin de buna karşı yaptığı bazı tedbirler oldu. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle okullar tatil edildi. Camiler, toplu taşıma araçları, devlet dairelerinin dezenfekte edilmesiyle alakalı çalışmalar sürüyor. Biz de dün akşamdan beri vatandaşlarımızın yoğunlukta kullandığı alanlar da dezenfekte çalışmaları yapıyoruz. Tabi yıllar önceden beri dezenfekte amaçlı kullanılan Van Gölü suyunun da bu konuda etkili olacağına uzmanlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda karar verdik. İnsanlarımızın çok fazla kullandığı yerleri kimyasal ilaçlarla dezenfekte etmek yerine, Van Gölü suyunu kullanarak dezenfekte edebileceğimizi söylediler. Sokaklarımızı tuzlu ve sodalı olan Van Gölü suyuyla dezenfekte etmeye çalışıyoruz. Bundan sonra her gün camilerde, devlet kurumlarında, sokaklarda hem kimyasal ilaçlarla hem de Van Gölü suyuyla dezenfekte çalışmalarına periyodik aralıklarla devam edeceğiz. Bitlis Belediyesi bu konuda gerekli tüm tedbirleri almıştır. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsunlar“ diye konuştu.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.