5. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

:::

Okur Postası

“Bendeyâr” şiir ekolü şiir kitabı Gönülden Damlalar çıktı

Kemâli (İlhan Yardımcı)’nın 17. Şiir kitabı Gönülden Damlalar çıktı.

“Bendeyâr” şiir ekolü şiir kitabı Gönülden Damlalar çıktı
-

Türkiye ve Dünya’da ilk defa bir şiir Akımı/ Ekolü başlatan Kemâli’nin 17. Şiir kitabı Gönülden Damlalar çıktı.

Bendeyâr olarak kabul edilen Gönülün çekirdeği atom, etrafında zikreden elektron ve nötronlar birer tebliğ görevlisidir. Bütün şiirler bir mesaj vermek ve gönüle, üstün varlık insana hitap etmek üzere yazılır ve söylenir.

Kalıplara hapsedilen, özellikle serbest vezin, modern şiir örnekleri mazide kalmış, yeni bir akım başlamıştır.

Şiirler hece vezinli, kafiyeli, redifler doyurucu ve şiir içerisinde cümleler halinde mesajlar verilmekte, duygulara seslenmektedir. Haşim Akten’in sahibi bulunduğu Gözyaşı Kültür Merkezi tarafından çevrilen Bendeyâr filmi’nin verdiği duygu ve teşvik ile inananların en güçlü olduğu gerçeği, bu akımı veya ekolü gündeme taşımıştır. Şiiri akımın ilk çekirdeği olmuş, tohum ekilmiş, dal budak salmış, çiçekler açmış, meyveler vermeye başlamıştır.

Kemâli (İlhan Yardımcı)’nın çok sayıda talebesi, bu ekol ile şiirler yazmaya başlamış. İçerisinde bu ekolle yazılmış iki yüz şiir ve diğer örnekler kitap içerisinde  edebiyat dünyasına sunulmuştur.

Mazideki dâr kalıplar içerisinde kalan, Tabûları bir türlü yıkamayan bazı şairler Kemâli ve şiirlerine karşı bir karalama kampanyası başlatmış, maya tutmamış, “Ezber” bozulmuş, bu eser meydana getirilmiştir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.