İSLAM

Berat kandili ne zaman? Berat gecesinin faziletleri ve önemi nedir?

Müslümanların Şaban ayının on beşinci gecesinde idrak edeceği Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili'nin faziletleri nelerdir? İşte, detaylar...

Berat kandili ne zaman? Berat gecesinin faziletleri ve önemi nedir?
-

Şaban Ayı'nın on beşinci gününe tekabül eden Berat Kandili, 7 Nisan tarihinde idrak edilecektir. Peki Berat Kandili'nin faziletleri nelerdir? Berat Kandili ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik. İşte, Berat gecesi hakkında tüm detaylar...

Berat Kandili, Şaban ayının onbeşinci gecesidir. Bu gecede, bir yıl içinde olacak bütün işler hükme bağlanıp ifası için Cenab-ı Hak tarafından meleklere verilir. Berat gecesini ibadet ve dua ile gündüzünü ise oruçlu geçirmek faziletlidir.

Berat gecesine ait beş haslet bulunmaktadır:

Her önemli iş bu gecede ayırdedilir.
O gecedeki ibadetin fazileti büyüktür.
İlâhi rahmet yayılır.
Mağfiret gecesidir.
O gece, Resûlullah’a şefaat hakkının tamamı verilmiştir.

Peygamber Efendimiz(SAV), şöyle buyurmuştur: "Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teala, (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?' buyurur." (İbn Mâce, H. no: 1388)

Cenab-ı Allah, rivayete göre Kur-an'ın Levh-i Mahfuz’dan dünyaya indirildiği Berat gecesi için Kuran-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur: "Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kuran'ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir."

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.