Teknoloji

Bilim insanları maskeleri dezenfekte etmenin yolunu buldu

Bilim insanları, koronavirüs hastalarını tedavi eden sağlık çalışanlarının kullandığı N95 maskelerinin dezenfekte edilebilmesi ve tekrardan kullanılabilmesi için yeni bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Bilim insanları maskeleri dezenfekte etmenin yolunu buldu
-

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını, pek çok ülkede maske stoklarını tükenme noktasına getirirken, bilim insanlarından dev bir hamle geldi. ABD merkezli Beaumont Health isimli bir hastane bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, sağlık çalışanlarının kullandığı N95 maskelerin dezenfekte edilerek tekrardan kullanabilmelerine olanak sağlayan bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Hastane yetkililerinden Carolyn Wilson, güzel haberi, yaptığı şu sözlerle duyurdu: "Ulusal düzeyde ciddi maske sıkıntısının var olduğu bugünlerde, personelimizle kaynaklarımızı korumamıza ve tıbbi atıkları azaltmamıza izin verecek bir yöntem bulundu."

"Maskeler iki ila üç kez yeniden kullanılabilecek"

Biyomühendislerden oluşan bilim insanları tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, yeni geliştirilen dezenfekte yönteminin sadece iki saat sürdüğü ve bu işlemin, sağlık çalışanlarının kullandığı N95 maskelerin iki ila üç kez yeniden kullanılmasına olanak sağlayacağı belirtildi. Geliştirilen yöntemin ilk aşamasında maskeler, 8 dakika kalmak suretiyle ultraviyole ışık makinesinin içine yerleştirilecek, ikinci aşamada ise bir saat boyunca kuru ısı ısıtma ünitelerinde 150 ila 160 dereceye kadar ısıtılacak.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.