Teknoloji

Birçok kanser türünü teşhis edebilecek test geliştirildi

Bilim insanları, 50'den fazla kanser türünü erken teşhis edebilecek yapay zeka destekli bir kan testi geliştirdiklerini duyurdu.

Birçok kanser türünü teşhis edebilecek test geliştirildi
-

ABD'de bulunan "Mayo Clinic" ve "Cleveland Clinic" isimli kuruluşlar bünyesinde çalışmalarını yürüten bilim insanları, 50'den fazla kanser türünü erkenden teşhis edebilecek yapay zeka destekli bir kan testi geliştirdiklerini açıkladı.

Potansiyel kanserleri erkenden teşhis edebilen kan testinin geliştirilmesi için hücresiz DNA'dan gelen sinyalleri analiz eden bilim insanları, hücresiz DNA'da kanseri tespit etmenin en iyi yolunun metilasyon modellerini değerlendirmek olduğunu çünkü metilasyonun kanserin bir nedeni veya bir sonucu olabileceğini kaydetti.

"Olumlu sonuçlar aldık"

Bilim insanları tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, geliştirilen yapay zeka destekli kan testinin, 4. evredeki kanserleri %93, 3. evredeki kanserleri %81, 2. evredeki kanserleri %43 ve birinci derece tümorleri %18 oranında tespit edebildiği, yanlış sonucun ise sadece yüzde 0,7 olduğu belirtildi. Bilim insanlarına göre, yapay zeka kanseri tespit ettiği anda, tümörün yerini de %93 oranında doğruluk payıyla tanımlayabildi. Öte yandan, teste katılım gösteren 3 bin hastadan alınan kanları inceleyen bilim insanları, test sonucunun, bu hastaların yarısında kanser türlerinden en az birine sahip olduğunu gösterdiğini söyledi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.