Kadın - Aile

Bitkisel besin ne demek?

Bitkisel besin ne demek? Vejeteryan beslenme son zamanlarda bilinçli bir şekilde yayılmaya başladı. Bununla birlikte birçok insanın aklında "bitkisel beslenme nedir?" şeklinde bir soru oluştu. Bitkisel ağırlıklı ya da bitkisel beslenme, vejeteryan ya da vegan beslenme arasında fark var mıdır? Bitkisel beslenme nedir? Vegan ve veteterjan beslenme çeşitleri nelerdir? İşte detaylar...

Bitkisel besin ne demek?
-

Bitkisel besin ne demek? Vejeteryan beslenme son zamanlarda bilinçli bir şekilde yayılmaya başladı. Bununla birlikte birçok insanın aklında "bitkisel beslenme nedir?" şeklinde bir soru oluştu. Bitkisel ağırlıklı ya da bitkisel beslenme, vejeteryan ya da vegan beslenme arasında fark var mıdır? Bitkisel beslenme nedir? VEgan ve veteterjan beslenme çeşitleri nelerdir? İşte detaylar...

Hayvansal besinler hayvansal besinler hayvanlardan sağlanan et, süt, tere yağı, yumurta, peynir, yoğurt gibi besinlerdir. Daha çok protein ağırlıklıdır.

Bitkisel besinler bunlar bağ ve bahçelerde yetiştirilen daha sonra yiyecek olarak soframıza gelen bitkilerden elde edilen besinlerdir. Lahana, buğday, pırasa, enginar, havuç, patlıcan, biber ile yapılan yemekler bitkisel besinler grubuna girer. Tabi bunun yanı sıra elma, armut, karpuz, muz, şeftali gibi meyve çeşitleri de bitkisel besinlerdendir. Bitkilerden elde edilerek yapılan tüm yiyecekler bitkisel besin grubuna girer.

Madensel besinler bitkisel ve hayvansal besinler dışında da vücudumuza su ve tuz gibi maddeler alırız bunlarda madensel besinler olarak bilinir. Bu maddeler canlıların vücudun da bulunur ve doğada hazır olarak da mevcuttur.

İlişkili haber: Vegan beslenme ne yer?
Vegan beslenme ne yer?

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.