İSLAM

Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar birçok konuda araştırmalarını hızlandırdı. Bu kez de "Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?" sorusu internetten en çok araştırılan konulardan biri oldu. Peki, biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?

Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı?
-

Manevi iklimin bir rahmet pınarı gibi her yanımızı saracağı Ramazan'a sayılı günler kala, oruç ibadetlerini mahiyetine uygun şekilde yapmak isteyen vatandaşlar, birçok konuda araştırmalar yapmaya başladı. Biyopsi yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı meselesi de vatandaşların kafasını kurcalıyor. İşte meselenin aslı...

BİYOPSİ YAPTIRMAK ORUCU BOZAR MI?

Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından parça alınması (biyopsi), orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264, Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

MAZERET SEBEBİYLE ORUÇ BOZMAK

Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek-içmek; beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan veya insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozup, sadece kazasını gerektirir. Ramazan ayında dinen geçerli bir mazeret olmaksızın oruç tutmayanlar Allah'a isyan ve büyük günah işlemiş olurlar.

MAZERET SEBEBİYLE HİÇ ORUÇ TUTMAYANLAR

Şeker ve kanser hastalığı gibi oruç tutmaya mani olan ve tedavisi de mümkün olmayan bir hastalığı olanlar, oruç tutmazlar bunun yerine imkanları varsa her oruç için bir fidye verirler (Bakara 2/184). Fidye, fakir bir kişiyi bir gün akşamlı sabahlı doyurmak veya doyacağı kadar para vermek vermektir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.