Ekonomi

‘Booking sorunu yakında çözülebilir’

TÜRSAB Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, online otel rezervasyon platformu Booking.com yetkilileriyle iletişim halinde olduklarını belirtti.

‘Booking sorunu yakında çözülebilir’
-

 Akit  Ekonomi 

Vergi ödemediği, haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle Türkiye faaliyetleri durdurulan Hollanda merkezli online otel rezervasyon platformu Booking.com’la görüşmeler devam ediyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, platformun yetkilileriyle iletişim halinde olduklarını belirtti.

Düğmeye basılacak

Görüşmelerin verimli geçtiğini söyleyen Bağlıkaya, “Booking.com’un yöneticileri Türkiye’de yer almayı arzu ediyor. Tabii bunun için yasal zorunlulukları yerine getirmeleri, sisteme dahil olmaları gerekiyor. Ve öyle görünüyor ki yakında soruna çözüm bulunacak, sisteme giriş için düğmeye basılacak” diye konuştu.

Talepler yavaşladı

2019 turizm hedeflerini de değerlendiren Bağlıkaya, yılın ilk üç ayına ait verilerin yeni bir rekor kırılacağını işaret ettiğine dikkat çekti. 50 milyon turist hedefinin tutturulması için Avrupa pazarında yükselişin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Bağlıkaya “Türkiye, yine bir rekor kıracaktır ama istediğimiz 50 milyon turistle ilgili tereddüt var. Malum Avrupa rezervasyonlarında ciddi yavaşlama söz konusu. Avrupa’dan gelen turist sayısı 2015 yılını yakalarsa 50 milyon turist hedefine ulaşmak daha kolay olacaktır. Ancak şu ana kadar edindiğimiz izlenim Avrupa pazarı hareketlenmezse 44- 45 milyon ile yılı kapatacağımız yönünde” şeklinde konuştu.

Kültür turlarına rağbet arttı

Turist sayısında ve döviz kurlarında yaşanan yükselişin iç piyasaya yansıdığını aktaran Bağlıkaya, bu süreçte kültür turlarına olan talebin üç kat arttığının altını çizdi. Bağlıkaya, daha uygun fiyatlara tatil yapmak isteyen yerli turistlere de “Yabancıların talep etmediği destinasyonlara yönelin” tavsiyesinde bulundu.

Yeni yasa yolda

Seyahat acenteleriyle ilgili yasa çalışmalarının Ocak ayında tamamlandığını hatırlatan Firuz Barbaros Bağlıkaya, şu açıklamaları yaptı: “Düzenlemeye onayımız olmadan ilave edilen ‘otellerin transfer yapması’ hususunda itirazlarımız var. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un o konuda ısrarı var. Biz taleplerimizi ilettik, meslek örgütü olarak itirazımızı dile getirdik. Otelcilerin seyahat acenteciliği faaliyeti yapmasını uygun bulmadığımızı beyan ettik. Çekincelerimizi paylaştık.” Bağlıkaya, yeni yasa çalışmasının bayramdan sonra Meclis’te gündeme gelmesini beklediklerini de kaydetti.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.