Dünya

'Brexit' uyarısı: İngiltere ve Avrupa için felaket olabilir

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, 'Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Brexit'in yanlış yöne gitmesi durumunda bunun İngiltere ve Avrupa için bir felaket olacağı konusunda fikir birliğine vardık." dedi.

'Brexit' uyarısı: İngiltere ve Avrupa için felaket olabilir
-

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Brexit'e yönelik Avrupa ülkelerini bilgilendirme çalışmaları  kapsamında Almanya'ya gelen Hunt, Berlin'de görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Hunt, konuşmasında, "Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Brexit’in  yanlış yöne gitmesi durumunda bunun İngiltere ve Avrupa için bir felaket olacağı konusunda fikir birliğine vardık." ifadesini kullandı.

İngiliz bakan Hunt, Avrupa Birliği (AB) ile Brexit anlaşmasının İngiltere parlamentosundan geçmesine yönelik "acil durum mekanizması"nda yer alan "geçici" kelimesinin ne anlama geldiğinin tam olarak anlatılması gerektiğine  işaret etti.

Almanya'nın İngiltere'nin en büyük ticaret ortaklarından birisi  olduğunu dile getiren Hunt, Alman şirketlerinin ülkesinde 400 binden fazla  istihdam oluşturduğunu belirtti.

"Silah ihracatı kararı Yemen'deki gelişmelere bağlı"

Maas ise AB'de hiç kimsenin "sert bir Brexit" istemediğini belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı Maas, bir gazetecinin sorusu üzerine, "Suudi Arabistan'a silah ihracatına yönelik gelecekteki karar Yemen'deki gelişmelere bağlı." diye konuştu.

Hunt, Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah ihracatını yasaklamasını  Alman mevkidaşı Maas'a 7 Şubat’ta yazdığı mektupla eleştirmiş, Berlin'in, Suudi  Arabistan'a yönelik silah satışı yasağını yeniden düşünmesini istemişti.

Almanya'nın getirdiği yasağın, savunma sanayisindeki ortaklıklar  nedeniyle İngiltere'nin de Suudi Arabistan'a bazı silahları satamamasını  beraberinde getireceğini belirten Hunt, yasaktan etkilenecek sistemler arasında  Eurofighter Typhoon ve Tornado uçaklarıyla Meteor havadan havaya uzun menzilli  füze sisteminin de olduğunu kaydetmişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.