Okur Postası

Bu fahiş zamlara birileri dur demeli

Gazetemiz okurlarından Süleyman Alp, "Bu fahiş zamlara birileri dur demeli" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Bu fahiş zamlara birileri dur demeli
-

Çok üzgünüm ama maalesef bir fırsatçılar ülkesinde yaşıyoruz. Herkes gariban vatandaşın sırtına binmeye çalışırken, binen de inmek istemiyor. Önceleri; toplumsal krizleri fırsata, ranta çevirmek uyanıklık değil karaktersizlik demiştim. Deprem zamanlarında kiraları ve konut fiyatlarını sebepsiz yere %30-40 artıran mülk sahiplerinden sonra, şimdi de piyasalarda araç azlığından dolayı özellikle 2015 sonrası araçlarda %30-50 arasında fahiş artışları görüyoruz. Kiraları sormayın zaten, asgari ücretin 1.500 TL ve normal 4 yıllık fakülte mezunlarının iş bulabilirlerse eğer, aldıkları maaşın 3.500 – 4.000 TL civarında olduğu ülkemizde oturulabilir bir konut kirası en az 1.500 liradan başlıyor. Birileri, halkımın sırtına yapışmış, onları kene gibi sömürdükçe sömürüyorlar. Ben buradan Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Hadi artık bir şeyler yapalım. Elazığ’da fahiş kira ve konut fiyatları artışı sonrası sözde bir soruşturma açıldı ancak sonuçta fiyatlar düştü mü, kaç kişi ceza aldı, kaç kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Üstelik Elâzığ depremi sonrası İstanbul fırsatçıları durur mu, konut fiyatlarına hemen %40 zam yaptılar. Elbette ki serbest rekabet piyasası ve özgür ortam var ama halkı ezmek ve onları acımasızca soymak özgürlük müdür?

Senin yaptığın ekstra bir zam; vatandaşın ekmeğini, suyunu, sütünü kesmesi ve evine aldığı erzakı azaltması anlamına geliyor, görmüyor musunuz? Korona sebebiyle temizlik ürünlerinin, makarnanın, salçanın, maske fiyatlarının saçma bir şekilde artması fırsatçılığın hemen her sektöre girdiğini gösteriyor mu? Unutmayın, geçen yıl kabzımalcılar uyanıklık yapmış domates, biber, patates, kuru soğan fiyatlarını fahiş artırmışlardı.

Devlet bu konuya el atmazsa enflasyonla mücadele hedeflerine asla ulaşamaz. Üstelik halkın en önemli sorunları olan; konut, ulaşım, gıda, ihtiyaç maddeleri gibi sorunları çözülemez.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.