İSLAM

Bugünü nasıl yaşayacağız?

Bizi biz yapan değerlerin en başında gelen aile yapımız dejenere olmuş durumda.

Bugünü nasıl yaşayacağız?
-

Bizi biz yapan değerlerin en başında gelen aile yapımız dejenere olmuş durumda. Artık eskilerin, her tarafından buhur buhur huzur tüten, huzur kokan, huzur üfleyen ocakları yok. Dede-nine, gelin-kaynana, elti-görümce, el ele omuz omuza hayatın tüm zorluklarının birlikte göğüslendiği, neşe ve sevinçlerin hep beraber paylaşıldığı haneler kitap sayfaları arasında ya da yaşlıların hafıza ve hatıralarında. Bu gerçeği başta kabullenmemiz lazım. Aksi halde realiteler kuşağı yerine hayaller dünyamızda yaşarsak, ne sorunlarımızı keşfedebilir, ne onların sebeplerine inebilir. Ve ne de doğru tedavi metotlarını bulabiliriz.

 Artık “Zamane!” gençleri çekirdek aile modelini benimsiyorlar. Bırakın, anam-ninem zamanında olduğu gibi aynı evi ömür boyu paylaşma, bir haftalık beraberliğe bile tahammülleri yok. Onların zihin dünyasına göre ana-baba, kaynana-kayınpeder birkaç ayda bir, hatırı telefonla, ziyaretle sorulacak müzelik insanlar konumunda. İşin en garibi, bizim nesil tam bir geçiş dönemi nesli. Annelerimiz ninelerimiz ile beraberdi ama hanımlarımız değil.

Korkarım, kızlarımıza gelin kaynana beraberliğini anlatsak Dede Korkut masalları anlatıyor diye aval aval suratımıza bakacaklar. Biz, çamaşırı yeşil sabun ve kil ile yıkardık dediğimizde baktıkları gibi. Ne yapacağız? Açık ve net; geleneksel aile yapımızı ihya etmek zorundayız. Hayata geçirmek imkansız bile olsa –ki realiteler onu gösteriyor- ulaşılması gereken hedef listesine almalıyız. Fakat öte taraftan, kısaca resmetmeye çalıştığım günümüz realitelerini ne yapacağız? Dünün hatıraları yarının hayal ve hülyaları değil, bugünü nasıl yaşayacağız?

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.