Medya

Bunu söyleyen bir Atatürkçü: ABD'ye gülümseyen FETÖ'ye göz kırpan bir Atatürkçülük olmaz

Aydınlık gazetesinin baş yazarı Mustafa İlker Yücel, bugünkü yazısında 'Yobaz Atatürkçüler'i sert bir dille eleştirdi.

Bunu söyleyen bir Atatürkçü: ABD'ye gülümseyen FETÖ'ye göz kırpan bir Atatürkçülük olmaz
-

Aydınlık yazarı İlker Yücel, bugün kaleme aldığı 'Yobaz Atatürkçülük' başlıklı yazıda, Amerikancı Atatürkçüleri eleştirdi. 2003 yılında ABD'nin Irak'ı işgal etmek için İskenderun'a gemilerle asker gönderdiği zaman Öncü Gençlik ve Ülkü Ocaklarının yan yana gelerek tezkerenin Meclis'ten geçmesini engellediğini belirten Yücel, Atatürkçü geçinenlerin bu duruma şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Osmanlı Ocakları'yla Öncü Gençlik'in “Vatan savunmasında birleşiriz, Atatürk ve Cumhuriyet ortak değerimiz” açıklamasına muhafazakar tabandan değil en çok Atatürkçülerden tepki geldiğini ifade eden Yücel, "Antiemperyalist Atatürkçülük ve vatansever Atatürkçülük olur ama yobaz Atatürkçülük, kör Atatürkçülük, tutucu Atatürkçülük, ABD’ye göz kırpan Atatürkçülük, PKK/HDP sever Atatürkçülük, FETÖ’ye gülümseyen Atatürkçülük olmaz." dedi.

İşte Yücel'in o yazısı;

Yobaz Atatürkçülük

Türkiye’nin sınır hattına yerleşmek ve Irak’ı işgal etmek için, İskenderun’a gemiler dolusu Amerikan askeri yanaştığı sırada, Öncü Gençlik ve Ülkü Ocakları yan yana gelme kararı aldı ve ABD’ye meydan okudu. Tarih: 31 Ağustos 2003.

Vatansever kuvvetlerin birleşmesi sayesinde Meclis’e getirilen tezkere geçmedi.

Mitinge, Ülkücü tabandan herhangi bir tepki olmamışken “Atatürkçü”ler şiddetle karşı çıkmıştı.

Osmanlı Ocakları’yla Öncü Gençlik’in “Vatan savunmasında birleşiriz, Atatürk ve Cumhuriyet ortak değerimiz” açıklamasına da muhafazakâr tabandan değil en çok “Atatürkçü”lerden tepki geldi.

Ak Parti, binasına Atatürk resmi astığında da “İndirin” dediler. 10 Kasım’da Anıtkabir’e otobüs kaldırıldığında “Gitmeyin” dediler. Hükümet’in “19 Mayıs bütçesini artırıyoruz. Görkemli kutlayalım” genelgesini yırttılar. FETÖ’ye, Adnan Hocacılara, Furkan örgütüne operasyonu beğenmediler. Kıraç’ı, Erdal Beşikçioğlu’nu, Bülent Ortaçgil’i taşladılar. Fazıl Say, Tayyip Erdoğan’la el sıkışınca üstüne benzin döküp ateşe vermek istediler.

“Atatürk’te birleşelim” diyenlere, en yüksek sesle “Hayır” diye bağıran “Atatürkçü”ler, “Mustafa Kemal’in itlerisiniz” diyen PKK/HDP’lilerle koltuk paylaşıldığında sessiz kaldılar.

Antiemperyalist Atatürkçülük ve vatansever Atatürkçülük olur ama yobaz Atatürkçülük, kör Atatürkçülük, tutucu Atatürkçülük, ABD’ye göz kırpan Atatürkçülük, PKK/HDP sever Atatürkçülük, FETÖ’ye gülümseyen Atatürkçülük olmaz.

“Yobaz Atatürkçülüğe” tavır alıp Atatürk’ü paylaşmayanlar onun fikirlerini geleceğe taşıyamazlar.

Kafasındaki kalıpların esiri olanlar birleştirici tavrın tarihsel önemini anlamaz ama günlük pazarlıkların mezesi olur...

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.