5. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

:::

İSLAM

Buz satan satıcıdan alınacak ders!

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) Efendimiz bir hadîs-i şerifte, "2 şey vardır ki, insanların çoğu onun kıymetini bilmezler: Sağlık ve boş vakit." buyurmuşlardır.

Buz satan satıcıdan alınacak ders!
-

Buzdolabından önceki zamanlarda, içecekleri ve bazı yiyecekleri korumak için, dağlardan buz kesilir ve pazar yerlerinde satılırdı. Sıcak bir yaz gününde, bir şeyh, talebeleriyle şehirde dolaşırken, böyle bir buz satıcısına rastladı. Satıcı:

Sermayesi eriyip giden şu adama acıyın, merhamet edin..” diye bağırıyordu.

Satıcının bu sözlerini işiten şeyh aniden fenalaşarak bayıldı. Yanındakiler, kendisini gölgelik bir yere taşıdılar ve saatler sonra kendisine geldiğinde bayılma sebebini sordular. Şeyh satıcının eriyip giden buzlarında kendi hayatını görmüştü. Küçük sermayesinin ziyan olmaması için çırpınıp duran satıcı, milyarla ölçülmeyen ve sonsuz bir hayatta sınırsız bir mutluluğa vesile olabilecek ömür sermayesinin eriyip gidişine nasıl kayıtsız kalındığını düşündürmüştü ona…

Güneşin karşısında eriyen buz gibi ömür sermayesi de dünya güneşinde eriyip giderken ahiret sermayesinde ne yapıyoruz’ sualine cevap arıyor, satıcının bağırmasından ders çıkarıyordu. Cenâb-ı Hakk, cümlemizi dünyevî imtihan tecellîleri karşısında ihlâsını koruduğu, firâset ve basîret sâhibi, takvâ ehli kullarından eylesin!

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.