Kadın - Aile

Buzluğun kapağını açtığınızda ortaya yayılan kokudan kurtulmak mümkün mü?

Buzluğa sinen kötü kokudan kurtulmak sanıldığından çok daha kolay… İşte, buzluk temizlemenin püf noktaları.

Buzluğun kapağını açtığınızda ortaya yayılan kokudan kurtulmak mümkün mü?
-

Buzdolapları evlerin olmazsa olmazlarındandır. Yiyeceklerimizi, içeceklerimizi sakladığımız buzdolaplarının özellikle buzluk kısımları kimi zaman dayanılmayacak kokular yapar. Et, balık, sebze dondurulan bölümler ürün çeşitliliğinin etkisiyle de koku yapmaya elverişlidir. Buzluğun kapağını açtığınızda kokunun eve yayılmasının yanı sıra söz konusu ağır rayiha yiyeceklere de siner. Peki, bu kokulardan kurtulmak mümkün mü?

Buzlukta oluşan kokudan kurtulmanın püf noktaları:

Öncelikle buzluğu tamamen boşaldın. Bu aşamada yiyecekleri buzdolabının alt kısmında muhafaza edin. Böylelikle sakladığınız yiyecekler bozulmayacaktır.

Su-karbonat

1 litre ılık suyun içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Güzelce karıştırdığınız su ve bir sünger yardımıyla buzluğunuzu silin. Bu yöntem sayesinde kokudan hızlıca kurtulacaksınız.

Kokuları hapseder

Temizlik aşamasında buz kabını da boşaltmayı ihmal etmeyin. Buzluğu yeniden yerleştirirken bir küçük kutuya 3-4 yemek kaşığı karbonat koyun. Bu kutunun üzerini kapatmayın. 2-3 ayda bir karbonatı tazelemeniz son derece önemli. Karbonat buzluktaki kokuları içine hapsedecektir.

Zorlu kokular nasıl kaybolur?

Karbonatlı su ile buzluğu temizlemenize rağmen kokudan kurtulmadıysanız; yapmanız gereken biraz daha zor. Çünkü yaklaşık bir hafta boyunca buzluğu kullanmanız mümkün olmayacak. Buzluğu karbonatlı su ile sildikten sonra bolca gazete kağıdı ile buzluğu doldurun. Altıncı günün sonunda gazete kağıtlarını dolaptan çıkarın. Buzluktaki tüm kokular gazete sayesinde emilmiş olacaktır.

Şimdiden kolay gelsin.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.