Emlak

Çamlıca Camii İnşaatında Son Durum

Mart 2013’te temeli atılan Çamlıca Camii projesinde kaba inşaatın yüzde 90’lık bölümü tamamlandı.

Çamlıca Camii İnşaatında Son Durum
-

550 işçinin gece gündüz vardiya sistemiyle çalıştığı Çamlıca Camii’nde kaba inşaat tamamlanmak üzere. Altı minareli olacak caminin 3 şerefeli 4 minaresi "Anadolu'ya adım attığımız" 1071 tarihine atfen 1071 metre; avluda yer alacak iki şerefeli iki minaresi ise 90 metre olacak. Tamamlanan 1071 metrelik minarelerden birisine de önümüzdeki günlerde kubbesinin yerleştirme işlemi gerçekleştirilecek.

 

Camii inşaatında şu anda dış kaplama taşlarının döşenme işlemine başlandı. Onlarca çeşit taş incelemesi sonucu camiinin Ünye taşıyla kaplanmasına karar verildi. Rengini koruması, suya dayanıklılık gibi kriterler göz önüne alınarak seçilen taşların ilk örnekleri iç avlu dış ve iç duvarlarının bir bölümüne döşendi. İç avlu içinde bulunan 28 adet sütun başlığının takılma işlemlerine de başlandı.

 

Camii kompleksinin içinde 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. 700 kişinin aynı anda abdest alabileceği camide 1000 kişilik konferans salonu da yer alacak.

 

37 bin 500 kişinin kapalı alanlarda aynı anda namaz kılabildiği dış avlularında dahil edildiğinde 50-60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği projenin tamamlanması için 550 işçi haftanın yedi günü geceli gündüzlü olarak çalışmaları sürdürüyor. Diğer yandan Çamlıca Camii’ne ulaşımı kolaylaştırmak için 3 km uzunluğunda tünel de yapılacak.

 

Cami inşaatında bugün kadar 9 bin 500 ton demir kullanıldığı öğrenildi. 72 bin metreküp beton dökülürken, 140 bin metrekare kalıp yapıldı. İnşaat alanından ise 700 bin metreküp hafriyat kaldırıldı.

 

Çamlıca Camii 1 Temmuz 2016 günü ibadete açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı açılış tarihi Ramazan ayının Kadir Gecesi olarak belirlendi.

denk gelmesi ise tarihe ayrı anlam katıyor.

 

10 bin metrekare kapalı alanı olan camii, 7 bin metrekare camii avlusu ve 13 bin metrekare ise park alanları, süs havuzları ve oturma alanları olarak hayata geçirilecek. Camiinin etrafında ise 27.500 metrekare yürüyüş parkuru yer alacak. Kapalı alanda 37.500 olmak üzere açık alanla birlikte aynı anda 55 bin insanın ibadet edebileceği camii, ülkemizin en görkemli mabedi olacak.

 

Tam bir külliye olarak planlanan Çamlıca Camii, içerisinde 11 bin metrekarelik bir Türk İslam Eserleri Müzesi'ni de barındıracak. Klasik Türk İslam Sanatları eserlerinin en güzel örneklerinin yer alacağı müze, alanının en iyi müzesi olmaya aday.

Külliye içerisinde ayrıca, hat, tezhip, ebru gibi Türk İslam sanatlarının öğretileceği atölyeler de yer alacak.

 

İbadet etmek için külliyeye gelecek kadınlar namaz kılacakları noktalara asansörlerle çıkabilecekler. Projede kadınlara yönelik özel uygulamaların yanı sıra çocuklar için de sıra dışı uygulamalar yer alacak. Bunlar arasında; Çocuk bakım odası, çocuk oyun odası ve çocuklar için abdest alma yerleri yer alıyor.

 

Diğer yandan külliye içerisinde çok amaçlı konferans salonları, seyir terasları, kütüphane, sanat galerisi ve otopark da olacak.

 

Kim Ne Dedi?

 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen:

’Çamlıca Camii öncelikle, bir ülke, bir hükümet projesidir ve elbette bir medeniyet projemizin, yeniden diriliş projemizin bir parçasıdır. Ancak bu vizyonun yerel bir ayağı olarak bizim açımızdan da büyük önem arz ediyor. Beynelmilel bir amaca hizmet eden böyle bir projenin bizim yönettiğimiz şehrimizde yükselmesi bizim için bir onur ve gurur kaynağıdır. Bir tarih ve kültür şehri, bir ilim irfan merkezi olan şehrimize çok şey katacaktır. Kâbe Toprağı olarak addettiğimiz bu şehrin manevi iklimine, kültürel misyonuna önemli katkıları olacaktır diye düşünüyor ve umut ediyoruz. Bu açıdan da mutluyuz, umutluyuz, heyecanlıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan projeyi adım adım takip ediyor, büyük heyecan duyuyor. Neden, önemi ne? Çünkü, kendisi, şu an kullanmakta olduğu Yeni Başkanlık Sarayı (Ak Saray) da bir külliye olarak planlıyor, Camisiyle, kütüphanesiyle, sosyal yaşam alanlarıyla birlikte, kültür ve medeniyet tarihimize, muhteşem mazimizin izinde bir Külliye olarak kurgulandı. Bizzat kendisinin arzusu ve yönlendirmesiyle .”

 

emlakrehberi / 3 Haziran 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.