Ekonomi

Çarklar dönüyor dengelenme sürüyor

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta bir önceki aya göre yüzde 2,1 yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Sanayi üretim endeksi ve sanayinin alt sektörlerinde yaşanan gelişmeler, ekonomimizde dengelenme sürecinin pozitif seyrini güçlendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Çarklar dönüyor dengelenme sürüyor
-

Türkiye’ye yönelik algı operasyonlarına rağmen ekonomide toparlanma süreci rakamlara da yansıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise martta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,1 artış kaydetti.

‘Orta yüksek teknoloji’ önde

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 düşüş gösterdi. Bu dönemde 115 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl martta 120,7 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, martta bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 4,2 ile orta yüksek teknoloji sektöründe olurken, en fazla düşüş 1,8 ile yüksek teknoloji sektöründe kaydedildi.

Beklentilerden daha da iyi

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 azalacağını tahmin etmişti. Mart’ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 3,6 azalacağı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 1,6 yükseleceği tahminler arasında yer almıştı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.