Ekonomi

Cep telefonu üreticilerini sevindiren karar! Suiistimallerin önüne geçilecek satışlarımız artacak

Yurt dışından cep telefonu getirme süresinin 2 yıldan 3 yıla çıkarılması yerli üreticileri mutlu etti. Üreticiler, bu adımla suiistimallerin önüne geçileceği; satışlarının artacağı görüşünde birleşiyor.

Cep telefonu üreticilerini sevindiren karar! Suiistimallerin önüne geçilecek satışlarımız artacak
-

 Buğra Kardan 

Hükümetin yurt dışından yolcu beraberinde getirilip kayıt ettirilebilen cep telefonları için tanıdığı süreyi -yabancı misyon görevlileri hariç- 2 yıldan 3 yıla yükseltmesi yerli üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Üreticilere göre kararın ardından yerli ürün talebi önemli oranda artacak, fiyatlar ise gerileyecek.

Olumlu bir karar

General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada yolcu beraberinde telefon getirme süresinin 3 seneye, harç ücretinin 618,60 liraya çekilmesinin olumlu bir adım olduğunu belirtti. Bu kararın üreticiler ve tüketiciler için hayırlı olması temennisinde bulunan Yaman, “Yolcu beraberinde getirilen cep telefonları daha evvel büyük sıkıntılara neden oluyordu. Ne yazık ki suiistimaller artmış, iyi niyetli olmayan bayiler devreye girmişti. Bunlar ne TRT bandrolü ne KDV ne de ÖTV ödüyordu. Umarız yeni kararla bu sorunların önüne geçilir” dedi.

Dikkat çeken öneri

Yaman, yurt dışında 45 günden fazla kalan kişilerin uygulamadan muaf tutulması önerisini de getirdi. Kur ataklarının ardından ithal cep telefonu fiyatlarını arttırdığını hatırlatan Yaman, “Bu ortamda yerli ürünlerin değeri daha iyi anlaşılıyor. Örneğin; General Mobile’ın ekonomik modellerine talep giderek artıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.