Ekonomi

Çiftçi faize ezdirilmiyor

Çiftçilere yönelik destekler tüm hızıyla devam ederken, Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Ortaklarımıza tedarik ettiğimiz bazı ürünlerde faizsiz kredi imkanı sunuyoruz” dedi.

Çiftçi faize ezdirilmiyor
-

 Akit  Ekonomi 

Tarım ve hayvancılık alanında üreticiye ‘prim, teşvik, destek ve faizsiz kredi’ ile kaynak sağlanıyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde çiftçilere 8 milyar 777 milyon liralık destek sağlandı. Elektriği yüzde 12 daha ucuz kullanma imkânı sunulan çiftçiler, 31 Aralık 2018 itibarıyla temerrüde düşmüş borcunu da yeniden yapılandırabiliyor. Yemi bugün alıp Kurban Bayramı’nda ödeyebilecek olan üreticilere, ayrıca TARSİM bedelini hasat döneminde ödeme imkânı da sunuluyor. Sera kurmak isteyenler ise seranın yüzde 75’lik kısmını 2 yıl ödemesiz toplam 7 yıl vadeyle kurabiliyor. Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı bulunan arazileri için çiftçilerin alabilecekleri mazot ve gübre desteği, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne (BÜGEM) gönderildikten sonra çiftçiye ödeniyor.

Tarım Kredi’de faiz yok

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Ortaklarımıza tedarik ettiğimiz bazı ürünlerde faizsiz kredi imkanı sunuyoruz” dedi. Poyraz, “850 bin ortağıyla Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatifleri olarak ortaklarımıza yönelik yeni kampanyalar başlattık. Ortaklarımıza tedarik ettiğimiz bazı ürünlerde faizsiz kredi imkanı sunuyoruz. Kâr amacı gütmeden tarımsal üretimi desteklemek ve piyasada dengenin korunmasını sağlamak amacıyla kendi şirketlerimizin ürünlerini ortaklarımızla buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Gübrede 180 gün vade imkanı

Poyraz, Gübretaş’a ait sıvı ve toz gübreleri 180 güne varan vadelerle faizsiz olarak kredilendirdiklerini anımsatarak, sağladıkları diğer desteklere ilişkin şu bilgileri verdi: “Seracılık faaliyetinde bulunan ortaklarımıza örtü altı üretim paketimiz kapsamında 180 güne kadar sıfır faizli kredi kullanma imkanı sunuyoruz. Bereket Sigorta tarafından düzenlenen tarım sigortası poliçelerini hasat sonuna kadar faizsiz kredilendiriyoruz. Tarkim’in ürettiği zirai mücadele ilaçlarında faizsiz kredi veriyoruz. Ortaklarımızın fide ihtiyaçları için faizsiz kredi sağlıyoruz. Tarım Kredi Yem markalı büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliğine yönelik karma hayvan yemlerini Kurban Bayramı’na kadar çok uygun koşullarla kredilendiriyoruz.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.