İSLAM

Çin’den getirilen ilaç için Prof. Çeker’den fetva! Kullanılması caiz mi?

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, olumlu sonuçlar verdiği belirtilen bir ilacın Çin’den Türkiye’ye getirilmesi ve kullanımına ilişkin bir fetva verdi. Yeniakit.com.tr’ye konuşan Çeker, “Bu ilacın kaynağı ve hammaddesi ne olursa olsun onu kullanmak caiz hatta vacibdir.” dedi.

Çin’den getirilen ilaç için Prof. Çeker’den fetva! Kullanılması caiz mi?
-

 Mehmet Özmen    yeniakit.com.tr 

Bazı kapsül ilaçların yapımında ‘domuz ürünü’ kullanıldığının ortaya çıkmasıyla yıllar öncesinde ‘Helal-haram ilaç’ tartışması yaşanmıştı. Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüsün tedavisinde iyi geldiği belirtilen bir ilaç Türkiye’ye getirildi. İlahiyatçı Prof. Dr. Orhan Çeker, Çin’den gelen ve 40 şehre dağıtılan ilaca ilişkin fetva verdi.

"Bu ilacı kullanmamız caiz ve gereklidir"

Prof. Dr. Orhan Çeker, şunları söyledi:

Bu ilacın kaynağı ve hammaddesi ne olursa olsun onu kullanmak caiz hatta vacibdir. Kur'an-ı Kerim ölümle yüzyüze gelindiğinde domuz etine müsade etmiş, Peygamber s. Efendimiz deve idrarı ile tedavi yaptırmıştır. Öyleyse Çin'den gelen ve denenmiş olan bu ilacı kullanmamız caiz ve gereklidir. Allahü teâlâ, bizler ibret almış olarak en kısa zamanda ve en az zayiatla şifa bulma ve kurtulma nimetini bizlere ikram eylesin. Amin.”

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.