Kadın - Aile

Çocukların başları neden ağrır?

Çocukların başları neden ağrır? Baş ağrısı çeken bir çocuğunuz var ise onu ne zaman doktora götürmelisiniz?

Çocukların başları neden ağrır?
-

Çocukların baş ağrılarından dolayı serzenişleri genellikle yetişkinler tarafında önemsenmez. Çocuğun başının ağrımadığı dikkat çekmek için böyle bir yöntemi tercih ettiği ne yazık ki benimsenmiş hatalı bir düşünce yapısıdır. Ancak uzmanlar çocukların baş ağrısı şikayetinin kesinlikle göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Çocukların başları neden ağrır?

Migrenin bir yetişkin hastalığı olduğunu düşünüyorsanız; kesinlikle yanılıyorsunuz. Migren hastaları genellikle çocukluk dönemlerinde belirti göstermeye başlar. Bu nedenle küçük yaştaki çocukların baş ağrısı şikayetleri dikkatle incelenmelidir. Yetişkinlerde migren atağı en az dört saat sürer. Ağır atak geçirenler ise en az 3-4 gün kendine gelemez. Çocuklarda ise migren atağı 4 saat içinde ortadan kaybolur.

Her ağrı migren midir?

Çocukların yaşadığı her baş ağrısı elbette migren değildir. Çocuklar, yetişkinler gibi stresli durumlarda baş ağrısı yaşayabilir. Bu tip ağrılar zararsızdır ve hemencecik belirtileri ortadan kalkar. Bir de bazı çocuklarda kronik baş ağrıları mevcuttur. Girip, soğuk algınlığı ve ateş durumlarında da çocukların başları ağrıyabilir.

Migren ağrısı nasıl anlaşılır?

Çocuğunuzun yaşadığı ağrının sebebini onu iyi şekilde gözlemleyerek keşfedebilirsiniz. Şayet baş ağrısına; mide bulantısı, kusma, yarım baş ağrısı ve ışığa karşı hassasiyet eşlik ediyorsa; muhtemelen evladınız migren atağıyla boğuşuyor demektir.

Bir uzmana ne zaman başvurulmalı?

Baş ağrısı çocuğu uykudan uyandırıyorsa,

Ağrı çocuğu daha asabi bir hale getirdiyse,

Mide bulantısı ve kusma hissi kaybolmuyorsa,

Baş ağrısı nedeniyle bitkinleşiyorsa mutlaka en kısa zamanda çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.

Çocukların baş ağrısı yaşamasının diğer sebepleri nelerdir?

Enfeksiyonlar

Kafa travması

Psikolojik durum

Genetik yatkınlık

Sağlıksız beslenme

Beyindeki sorunlar

Baş ağrısını azaltmak için neler yapılmalı?

Çocuğunuzun baş ağrısı 15 gün boyunca düzenli olarak kendini gösteriyorsa; evladınız kronik baş ağrısı sorunuyla uğraşıyor olabilir. Çocuğunuzun baş ağrısı sorununu en aza indirmesi için ona sağlıklı yiyecekler hazırlayın, dinlenmesini sağlayın, onu strese sokan faktörleri ortadan kaldırın. Alacağınız birkaç tedbir ile evladınızın sağlığı için önemli bir adım atmış olursunuz.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.