Ekonomi

Vatandaşları koruyucu etkin ekonomik tedbirler devrede

Vergi süreçlerinde mücbir sebepten faydalanacak sektörleri açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1.9 milyon vatandaşımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık” dedi. Albayrak, nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemelerin 6’şar ay ötelendiğini açıkladı.

Vatandaşları koruyucu etkin ekonomik tedbirler devrede
-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının neden olduğu ekonomik tahribata karşı devreye aldıkları Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için bir genel tebliğ hazırladıklarını belirtti.

1.9 milyon kişiyi ilgilendiriyor

Albayrak, “Tebliğle mücbir sebep hali kapsamındaki sektörleri ve altında yer alan iş kollarını belirledik. Sektörlerin dışında, ticari, zirai kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi 1,9 milyon vatandaşlarımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık” ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan bazı kararları açıkladı.

Bakan Albayrak’ın mesajında paylaştığı infografik içeriklerinde, serbest meslek erbabı çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, doktor, dişçilerin de söz konusu mücbir sebep halinden faydalanacağı kaydedildi.

Beyanname ödemelerine öteleme

Sektörlere yönelik sağlanan kolaylıklara dikkati çeken Albayrak, şu bilgileri verdi: “Tebliğle belirlenen sektörler için nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteliyoruz. Bu aylarda verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannameleri de verilmeyecek. Bu beyannameleri 27 Temmuz’a erteliyoruz. Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrası, 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefi vatandaşlarımızın beyanname ve ödemeleri yasağın sonuna kadar ertelenmiştir.”

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.