Gündem

Cumhuriyet’in kılavuzu FETÖ

Cumhuriyet gazetesi bugünkü sayısında “Kılavuzları FETÖ” diyenlere haklılık kazandıran bir habere yer verdi. “FETÖ’nün belediyeler İmamı olarak yargılanan sanığın Mahkeme’de ortaya attığı mesnetsiz iddiaları sahiplenen Cumhuriyet, “iftira ile tahliye pazarlığı” başlığını attı.

Cumhuriyet’in kılavuzu FETÖ
-

 Serkan Çelik  yeniakit.com.tr 

Aydın’da yargılanan FETÖ’nün belediyeler imamı Erkan Karaarslan, Mahkeme’de FETÖ taktiğini uyguladı. Kendisine ulaşan bazı bakanların, CHP Adayı Ekrem İmamoğlu ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu aleyhine ifade vermesi durumunda tahliye sözü verdiklerini öne sürdü. Kararslan’ın, bir numaralı sanık olduğu davada ortaya attığı mesnetsiz iddialara sarılan Cumhuriyet gazetesi, haberi “iftira ile tahliye pazarlığı” başlığı ile verdi. Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Alaattin Varol, bunun FETÖ taktiği olduğunu fark etmemenin mümkün olmadığını belirtti.

FETÖ Taktiği İfadeler

FETÖ İmamı’nın iddiaları, Cumhuriyet’in yanı sıra, FETÖ’nün kılavuzluğunda yayıncılık yapan Birgün gazetesi tarafından da “sahiplenildi.”
Her iki gazetede de “İftira ile tahliye pazarlığı”, “iftira et, tahliye ol” gibi FETÖ İmamı’na destek başlıklarıyla yer verilen haberlerde, FETÖcü Karaarslan’ın şu ifadelerle ortaya attığı iddialar yer aldı:

“14.03.2019 tarihinde avukat görüşü adı altında cezaevinde beni görüşmeye çıkarttılar. Bu görüşmeye çıkartmadan önce psikoloğa götürdüler. Bir baskı olup olmadığını sordular. Bir baskı olmadığına dair beyanda bulundum. Avukat görüşüne girdiğimde ceza evinde girmesi mümkün olmayan Aydın ilinde gazetecilik yapan Serhan Seyhan isimli gazeteciyi gördüm, bu kişi avukat değildir. 14.03.2019 tarihli kendisinin bana yaptığı görüşmede başta Özlem Çerçioğlu ve Ekrem İmamoğlu hakkında CHP başkanları hakkında beyanda bulunmam halinde o gün itibariyle tahliye olacağımı, bu duruşma dâhil başka duruşmalarda da tahliye olacağımı, aksi takdirde hüküm giyeceğimi bana beyan etmiştir. Bu görüşmenin ardından yargılanmamın belediye başkanları ile ilgisinin olmadığı söyledi. Kendisine faks göndereceğini belirttim. 15.03.2019 tarihinde Ankara Cumhuriyet Savcısı beni odasına davet etti. Çektiğim faksın devlet kurumlarından çıkmasının mümkün olmadığını, istediğim kişi ile beni görüştürebileceğini söyledi. Tutanaklara ismini geçmesini istemediğim bakanlar bana ve aileme ulaşarak belediye başkanları aleyhinde beyanlarda bulunmamı istediler. Davalardan beraat etmemi ve tahliye olmamı da bu beyanlar ile ilişkili olacağını söylediler. Bu süreç devam etmiştir. 18-19-20-27 Mart’ta cezaevine talebim olmaksızın gelenler olmuştur. Bunlarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yaptım.”.

Varol: FETÖ Taktiği Olduğunu Anlamamak Mümkün Değil

Konu hakkında yeniakit.com.tr’ye değerlendirmede bulunan Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Alaattin Varol, geleneksel FETÖ taktiğinin bir parçası olduğu ilk bakışta belli olan bu ifadelerin arkasındaki niyeti anlamamanın mümkün olmadığını belirterek, “Bakanlar kendisine ulaşmış da, isimlerini vermek istemiyormuş da… Bütün bunlar, o kadar açık ki, bir gazetenin bunun FETÖ taktiği olduğunu anlamaması nasıl izah edilir?” diye konuştu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.