Dünya

DAEŞ'e niyetlenen koalisyon 50 sivili katletti

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri terör örgütü DAEŞ'e düzenlediği saldırıda 50 sivilin ölümüne neden oldu.

DAEŞ'e niyetlenen koalisyon 50 sivili katletti
-

Suriye'nin Deyrizor ilinde, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun terör örgütü DAEŞ hedeflerine düzenlediği saldırılarda çoğu çocuk ve kadın 50 sivil öldü.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, koalisyonun Deyrizor'un Bagoz beldesinde kuşatılan DAEŞ'lilere son 24 saatte düzenlediği hava, füze ve topçu saldırılarında 50 sivil hayatını kaybetti.

Çatışmalar önceki gün başladı

Ölenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğu öğrenildi.

Koalisyondan henüz açıklama yapılmadı.

Bagoz'da, DAEŞ ile YPG/PKK arasında önceki gün yeniden başlayan çatışmalar sürüyor.

ABD'nin havadan yoğun bombardımanla, Fransa'nın da füze saldırılarıyla destek verdiği YPG/PKK henüz ilerleme kaydedemedi.

İki terör örgütü arasında sıkışan binlerce sivilden yüzlercesi dün bombardımanlar sürerken beldenin dışına çıkabilmişti. YPG/PKK, DAEŞ'lilerin ailelerini koalisyona teslim ederken, kalan sivilleri ise El Ömer petrol sahasındaki ABD üssüne götürmüştü. DAEŞ'lıların ailelerinin özel kamplara, diğer sivillerin ise El Ömer'de YPG/PKK'nın kontrolünden geçtikten sonra Haseke'deki Hol kampına gönderileceği öğrenilmişti.

Deyrizor'da son durum

ABD ve Fransa'nın destek verdiği YPG/PKK, 11 Eylül 2018'den bu yana DAEŞ'i Deyrizor'dan tamamen çıkarmak için saldırılar düzenliyor. Halihazırda DAEŞ, Deyrizor ilinin doğu kırsalında sadece Bagoz beldesinde varlık gösteriyor. Deyrizor'da Fırat Nehri'nin batısındaki bölgede ise Esed rejimi güçleri bulunuyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.