Teknoloji

Daha büyük kapasiteli SSD fiyatları düşüşe geçiyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sabit diskleri geride bırakırken, onlardan çok daha hızlı ve dayanıklı olan SSD'ler ise bilgisayarlar başta olmak üzere artık pek çok cihazda yoğun olarak kullanılıyor.

Daha büyük kapasiteli SSD fiyatları düşüşe geçiyor
-

SSD'ler geleneksel yani sabit disk sürücülerine göre pek çok avantaja sahip cihazlardır. Artık birçok yerde kullanılan SSD'lerin tek dezavantajı ise geleneksel depolama çözümlerine göre daha fazla maliyeti kullanıcılara getirmesi. Ancak Intel'in her bir bellek hücresine daha fazla veri sıkıştıran yeni SSD'lerin geliştirilmesine yardımcı olma konusunda söz vermesi, kapasite olarak daha büyük ve fiyat olarak daha ucuz SSD'lerin yolunu açabilir.

SSD'ler, verileri küçük bellek hücrelerinde saklayan bir çip türü olan flash belleği kullanır. Flash bellekler ilk etapta her hücresinde bir bit veri saklayabilirken, yapılan iyileştirmeler ile beraber 4 bit olarak bu kapasite arttırılmış, böylece tek bir hücrede 16 bit veri depolanabilir hale gelmiştir. Intel ise bunu ileriye taşıyabileceğinin müjdesini veriyor. Intel'in yapmaya hazırlandığı duyuruda, bu kapasiteyi 2 katına kadar arttırabileceğini söylemesi bekleniyor.

Intel'in kapasiteyi arttırmasıyla beraber, belleklerde yer alacak hücre yoğunluğunun artmasının, maliyeti önceki modellere göre düşüreceği de Intel içinden Frank Hady tarafından dile getiriliyor. Elbette yeni teknoloji her zaman daha pahalıya piyasaya çıktığı tecrübelerimizi de göz ardı etmemek gerek. Intel'in yapacağı yeni duyuruyu merakla bekliyoruz.

20 milyar cihaz birbiriyle konuşacak, Dünya bu yükü nasıl kaldıracak?Türkiye'den 10 saat uçuş uzaklığında bulunan Singapur'da Schneider Electric, önemli bir etkinlik düzenledi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılında 20 milyarı aşkın cihaz, Nesnelerin İnterneti adı altında birbirlerine bağlanacak. Yani cihazlar birbirleriyle konuşacak; hem de milyarlarcası... Gerçekten de müthiş bir büyüklük, müthiş bir rakam. Peki bunca cihazın ürettiği veri ne olacak? Dünya buna hazır mı? Altyapı büyük veriyi nasıl kaldırabilecek? Bu kapsamda Schneider Electric'ten Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölgesi Secure Power Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Demirkol, Hürriyet'e önemli açıklamalarda bulundu. daha fazla video için

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.