Gündem

Darbeyi ABD’nin çocukları yapmıştı

Amerika’nın, “Bizim çocuklar” diye kutsadığı cuntacıların lideri Kenan Evren 38 yıl önce bugün silah zoruyla yönetime el koydu. Nice gençlerin idam sehpalarında sallandırıldığı, hukukun ve demokrasinin rafa kaldırıldığı 12 Eylül darbesi Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçti.

-

 Oğuzhan Gültekin  Haber Merkezi  Milyonlarca kişinin hayatını altüst eden ve Türkiye’yi onlarca yıl geriye götüren 12 Eylül kanlı darbesinin üzerinden 38 yıl geçti. Cuntacı Kenan Evren liderliğinde gerçekleşen ve Türk siyasi tarihinin en büyük utanç vesikalarından biri olan 12 Eylül darbesinin açtığı yaralar halen kabuk bağlamadı. Cuntacı Evren, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yargılanarak ömür boyu hapse mahkûm edildi ve rütbeleri sökülerek erliğe indirilen Evren 9 Mayıs 2015’te öldü.

AMERİKA DESTEKLİ DARBE

Bir neslin üzerine karabasan gibi çöken ve Türk milletinin hafızasında onulmaz bir yaraya sebep olan 12 Eylül, derin bir psikolojik çöküntüye de sebeb oldu. Dünyanın baş belası Amerika’nın, “Bizim çocuklar başardı” diyerek aleni bir şekilde destek verdiği kanlı 12 Eylül darbesi, cuntacı Kenan Evren liderliğinde gerçekleşti. Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 12 Eylül sürecinde devlet ve millet olarak büyük kayıplar yaşadık. Vatanı dış tehlikelerden korumak için kendilerine millet tarafından verilen silahları milletin tepesinde Demokles’in Kılıcı gibi sallayan darbeciler, onlarca genci gözlerini kırpamadan darağaçlarına gönderdi.

EN BÜYÜK MAĞDURLAR EMEKÇİLER OLDU 

12 Eylül 1980 askeri darbesinin en büyük mağdurlarının emekçiler olduğunu belirten HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, “12 Eylül döneminde 30 bin civarında işçi işten çıkarılmış, 5 Nisan 1994 krizinde 500 bin işçi, 2001 krizinde 450 bin esnaf ve işçi işini kaybetmiştir. Kamu ve özel sektör dâhil olmak üzere Türkiye ciddi bir ekonomik darboğaza girmiştir. 12 Eylül 1980 darbesinde olduğu gibi 28 Şubat’ta da emekçi sınıfı büyük bir zarar görmüş, emek hareketinin önü kesilmiş, baskı ve korkularla, görevlendirmelerle, sivil ve demokratik refleksler zayıflatılmıştır” ifadelerini kullandı.

“170 TON ALTIN KAÇIRILDI”

12 Eylül’ün asıl amacı büyük İsrail projesini hayata geçirmekti” diye konuşan 12 Eylül mağduru Avukat Hasan İlter, “Ülkenin zenginliklerini, birikimlerini dışarıya aktarmak istediler ve bunda da başarılı oldular. Ayrıca bu darbe ile birlikte Türk milletine zulüm etmek istediler. Bu üç ana amacın hepsinde o dönem başarılı oldular. 1980 darbesinin etkileri Türkiye’de 30 yıl sürdü. 2010 yılında darbecilerin yargılanması ile darbenin bıraktığı izler silinmeye başladı. Hükümetimizin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canını dişine takarak yaptığı çalışmalarla başarıya ulaşıldı. Bu konuyu birkaç kere ifade ettim ve yeniden hatırlatmak istiyorum. O dönemde 170 ton altın yurtdışına kaçırıldı. Ülkenin bütün zenginlikleri yurtdışına aktarıldı” dedi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.