Yaşam

Değiştirme süresi 3 yıl uzatılmıştı… İşte o ilginç isimler!

Genel ahlâka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebildiği düzenleme uyarınca 200 bine yakın vatandaş soyadını değiştirdi. Geçtiğimiz Kasım ayında sona eren düzenlemeyle süresinin 3 yıl uzatılmasıyla, ilginç isme sahip vatandaşlar mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadlarını değiştirebiliyor.

Değiştirme süresi 3 yıl uzatılmıştı… İşte o ilginç isimler!
-

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle, vatandaşlar bir defaya mahsus mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabiliyor.

Yapılan düzenlemeyle 3 Kasım 2019 tarihinde sona eren uygulama, 3 yıl süreyle uzatılmıştı. 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 200 bin kişi soyadını değiştirmiş, yüz bine yakın vatandaş da ismini düzelttirmişti.

Aralık ayında kabul edilen, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca, ad ve soyadı değişikliğiyle ilgili iş ve işlemlerin 3 yıl süreyle uzatılması kararı alınmıştı.

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemelerin yer aldığı kanuna göre, ad ve soyadı değişikliğiyle ilgili iş ve işlemler mahkeme kararı aranmaksızın il ve ilçe idare kurullarınca yürütülmeye devam edilecek.

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında, vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebilecek.

İşte mahkeme kararıyla değiştirilebilecek ilginç isimlerden bazıları:

Çetin Ceviz

Eyüp Sazan

Kurban Etyemez

Yaprak Döner

Keleş Koyun

Olgun Portakal

Turgut Tatlımuhalebici

Yağmur Sağnak

Güven Kurtul

Jandarma Kızkaçıran

Hayati Kopya

Ece Cort

Fikri Faiz

Sabit Ayar

Satılmış Dönekoğulları

Duran Kalas

Yıldıray Hıyarcı

Vahit Dönek

Sait Fare

Adil Tanrı

Zeki Kadın

Ali Benim

Bayram Amca

Zehra Eşekcanbazı

İsmail Böcekoğlu

Yusuf Ziya Salakoğlu

Aziz Ayı

Rafet Davar

Hüseyin Kanarya

Abidin Karga

Halil Deve

Abdulaziz Ördek

Bünyamin Dana

Sadık Öküz

Necdet Tavuk

Hamdi Horoz

Bahattin Gıcık

Salih Jilet

İbrahim Parçalar

Hilmittin Deşer

Abudulsamet Döver

Ramazan Öldürür

İsmail Öldürücü

Halil İbrahim Şebek

Celal Eşekçalan

Sabri Deveseven

Şengül Patlıcan

Bayram Amca

Necati Yenge

İsmail Öldürücü

Cafer Cırt

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.