Gündem

Denizde korkutan görüntü! Deprem mi olacak?

Muğla'nın Marmaris ilçesinde deniz yaklaşık 5 metre çekildi. Akıllara "Deprem mi olacak?" sorusunu getiren olayla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Mustafa Bahadır, "Endişe edilecek bir durum yok. Normal bir doğa olayı" dedi.

Denizde korkutan görüntü! Deprem mi olacak?
-

Muğla'nın Marmaris ilçesinde deniz yaklaşık 5 metre çekildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Marmaris'teki deniz çekilmesi depremle ilgili değil. Doğal olarak da endişe edilecek bir durum yok. Normal bir doğa olayı." ifadelerini kullandı.

Denizde adacıklar oluştu

İlçenin Uzunyalı ve İçmeler plajları ile Adaköy Mahallesi Aktaş mevkisinde, denizin yaklaşık 5 metre çekilmesine bağlı olarak adacıklar oluştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bahadır Önsoy, özellikle kış aylarındaki çekilmeyi gelgit olarak değerlendirdiklerini söyledi.

"Normal bir doğa olayı"

Bazı bölgelerde denizde çekilme olurken aynı anda diğer bölgelerde yükselme yaşandığına dikkati çeken Önsoy, şöyle konuştu:

"Marmaris'teki deniz çekilmesi depremle ilgili değil. Doğal olarak da endişe edilecek bir durum yok. Normal bir doğa olayı. Çok uzun sürecek bir durum değil. Gelgit olayı, ay ve güneşin dünya üzerindeki çekim kuvvetinden kaynaklanıyor. Kış mevsiminde dünya, güneşe en yakın konumda bulunuyor. Bununla birlikte fırtına gibi doğa olayları da gelgit etkisini artırıyor. Marmaris'teki deniz çekilmesi, fırtına sonrası yaşanan gelgitle ilgili. Birkaç gün içinde normale dönecektir."

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.