Otomotiv

Devlerin bandı dönmeye başlıyor

Coronavirüs salgını ekonomiyi etkisi altına aldı. Sosyal mesafe ve izolasyon gerekliliği nedeniyle dünyanın önde gelen otomotiv devleri üretimlerine mart ayında ara verdi. Avrupa ve Çin’den gelen olumlu haberler doğrultusunda Türkiye’de fabrikası bulunan firmalar üretime başlama kararı aldı.

Devlerin bandı dönmeye başlıyor
-

Coronavirüs salgını yalnızca sağlık sistemini değil ekonomiyi de derinden etkiledi. Salgının kontrol altına alınması için sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına uymak son derece önemli. Bu nedenle otomobil sektörünün önde gelen devleri üretimlerine ara verdi. Özellikle Çin ve Avrupa’da salgının kontrol altına alınmaya başlamasıyla tedbirlerin gevşetilmesi gündeme geldi. Danimarka’da okullar açılırken Çin’de ulaşım kısıtlamaları kaldırılmaya başlandı. Türkiye’de ise pik noktası görüldükten sonra önlemlere ciddi anlamda uyulmaya devam edildiğinde mayıs ortasında hayatın normal akışına dönmesi bekleniyor. Dünya genelinde yaşanan bu gelişmeleri yakından takip eden otomotiv sektörü de fabrikalarının kapılarını açmaya başladı.

Tarihler belli oldu

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünya geneline yayılan coronavirüs ekonominin çarklarını bir hayli sarstı. Ülkeler hem sağlık sistemlerini hem de ekonomilerini düzenleyebilmek için düğmeye bastı. Gelişmeleri yakından takip eden otomobil firmalarının bir kısmı düşük kapasitede üretim yapmaya başladı. Bazı firmalar ise kapılarını mayıs ayında açmayı hedefliyor.

Toyota 11 Mayıs’ta...

Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki fabrikasında üretim yapan Japon üretici Toyota, coronavirüs tedbirleri kapsamındaki üretime ara vermişti. Toyota Türkiye, çalışanlarına kararı bildirdi. Buna göre üretim arası 11 Mayıs’ta sona erecek. 

Öte yandan Toyota, Fransa’da ki fabrikasını 22 Nisan tarihinde açacağını bildirdi. Polonya’da ki Toyota Fabrikası ise 23 Nisan’da iş başı yapacak. Bunun dışında firmanın İngiltere ve Çekya’daki tesislerinin ise 4 Mayıs ’ta kapılarını yeniden açacağı kaydedildi.

13 Nisan’da faaliyete geçti

Yaşanan iyi gelişmeler ışığında belirttiğimiz gibi üretime başlayan firmalar bulunuyor.

Anadolu Isuzu, 25 Mart tarihinde KAP’a yaptığı açıklamada, coronavirüs salgınının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek, üretim faaliyetlerine 30 Mart tarihinden başlamak üzere 9 gün süreyle ara verilmesinin kararlaştırıldığını duyurmuştu. Şirket, 13 Nisan itibarıyla yeniden faaliyete geçti.

Sevindiren açıklamalar geldi

Covid-19 salgınıyla birlikte 23 Mart’tan itibaren Hoşdere Otobüs Fabrikası ve 28 Mart’ta Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretimi durduran Mercedes Benz-Türk, üretime tekrar dönmeye hazırlanıyor. Şirket bugün itibarıyla Hoşdere, 24 Nisan tarihindeyse Aksaray’da üretime yeniden başlayacağını açıkladı.

Aynı şekilde Honda Türkiye’de Şekerpınar fabrikasında üretime bugün itibarıyla başlayacağını duyurdu. Fabrikalarda üretim Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kurallara uyularak yapılacak.

Hyundai de İzmit’teki fabrikasında üretim faaliyetlerinin bugünden itibarıyla başlayacağı bildirildi.

RENAULT 27 Nisan’da kontak çeviriyor

Oyak Renault ise Bursa’da kurulu bulunan otomotiv fabrikasında üretimin 27 Nisan’da başlayacağını açıkladı.

Otomotiv sektörü hareketlendi

Alman otomotiv devi Volkswagen Macaristan fabrikasında sınırlı üretime başladı. Bunun yanında Hyundai de Çekya’da ki fabrikasını, Renault ise Portekiz’de ki fabrikasını açmış üretime başlamış durumda.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.